Grupa Socjalistów i Demokratów wzywa władze Unii Europejskiej do wywarcia presji na Ankarę

Grupa Socjalistów i Demokratów wzywa władze Unii Europejskiej do wywarcia presji na Ankarę

Wiceprzewodnicząca Grupy S&D w Parlamencie Europejskim Kati Piri wezwała do natychmiastowej reakcji Unię Europejską w odpowiedzi na rozpoczęcie tureckiej operacji wojskowej w północnej Syrii.

W niedzielę wieczorem prezydent USA Trump dał prezydentowi Erdoğanowi carte blanche, aby ten najechał północno-wschodnią Syrię - co właśnie dziś zrobiła Turcja. Syryjskie Siły Demokratyczne kierowane przez Kurdów zawsze były najbliższym sojusznikiem społeczności międzynarodowej w walce z Państwem Islamskim. To oni toczyli bitwę. Ponad 10.000 oddało życie za pokój i bezpieczeństwo nas wszystkich.

A jeśli teraz dżihadyści wykorzystają turecką inwazję, aby zreorganizować i kontynuować okropną przemoc w Syrii i na całym świecie? - pytała Piri w swoim wystąpieniu.


Grupa S&D zdecydowanie potępia to nielegalne wtargnięcie. Wzywamy wysoką przedstawiciel do użycia wszystkich dostępnych jej instrumentów i środków karnych, aby wywrzeć presję na Turcję, aby natychmiast zaczęła przestrzegać prawa międzynarodowego i humanitarnego oraz zagwarantować bezpieczeństwo ludności w północno-wschodniej Syrii.
Po wszystkich zabójstwach, masowych wysiedleniach i okropnościach epoki Państwa Islamskiego obywatele północno-wschodniej Syrii stoją teraz w obliczu nowego wybuchu przemocy, a ponadto porzucenia przez międzynarodowych sojuszników. Po ogromnych poświęceniach, jakie złożyli dla naszego bezpieczeństwa, osamotnienie naszych kurdyjskich sojuszników po prostu nie wchodzi w grę – dodała Piri.

Ostatnio edytowane czwartek, 10 październik 2019 09:48
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie