Iratxe Garcia Perez: Polki nie pozostaną same

Iratxe Garcia Perez: Polki nie pozostaną same

26 listopada w Parlamencie Europejskim przegłosowano rezolucję, która potępia de facto zakaz prawa do aborcji w Polsce. Jak podkreśla w swoim stanowisku Grupa Socjalistów i Demokratów (S&D) w PE stało się to, "po haniebnym orzeczeniu trybunału, który jest całkowicie kontrolowany przez partię Kaczyńskiego.

Rezolucja wyraża solidarność z setkami tysięcy dzielnych polskich kobiet i mężczyzn, którzy - od czterech tygodni - wychodzą na ulice, aby sprzeciwić się zakazowi. Broni również praw polskich kobiet do decydowania o swoich ciałach i przypomina, że prawa kobiet to prawa człowieka, a instytucje europejskie i państwa członkowskie muszą je chronić. Wreszcie wzywa Komisję do bezpośredniego wspierania programów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na rzecz zapewnienia kobietom dostępu do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w Polsce i w całej Europie.

Orzeczenie polskiego trybunału, całkowicie kontrolowanego przez partię Prawo i Sprawiedliwość Kaczyńskiego, stanowi ostry atak na kobiety. Zakaz aborcji, nawet w przypadku poważnych wad płodu, jest formą przemocy państwowej wobec kobiet, którą dziś potępiamy - powiedziała liderka S&D Iratxe García Pérez.  Nie do przyjęcia jest, że w XXI wieku w państwie członkowskim UE życie i zdrowie kobiet są podporządkowane czysto politycznej kalkulacji i ideologicznej motywacji - stwierdziła i dodała, że zakaz aborcji nie oznacza, że liczba zabiegów zmniejszy się. Tajne aborcje będą wzrastać w niebezpiecznych warunkach sanitarnych, a tylko kobiety ze środkami ekonomicznymi będą mogły podróżować za granicę, aby poddać się legalnej i bezpiecznej aborcji. Po raz kolejny najbardziej ucierpią najbiedniejsze kobiety.

Iratxe García Pérez oświadczyła, że Polki nie pozostaną same. Socjaliści i Demokraci będą nadal walczyć o wasze prawa podstawowe. Nasze zaangażowanie i solidarność są globalne, od Argentyny po Polskę. Razem jesteśmy nie do powstrzymania. Nie możemy pozwolić, aby nasze córki miały mniej praw niż nasze matki - przekonywała liderka S&D.

Leszek Miller - Biuro w Brukseli

ASP13G351, rue Wiertz 60, 1047 Bruxelles

Tel. 0032 2 28 45868

 

Ostatnio edytowane wtorek, 15 grudzień 2020 09:21
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie