Komisja Parlamentu Europejskiego zaniepokojona atakami polskiego rządu na prawa kobiet

Komisja Parlamentu Europejskiego zaniepokojona atakami polskiego rządu na prawa kobiet

My, członkowie Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego, jesteśmy głęboko zaniepokojeni powtarzającymi się atakami rządu na prawa kobiet i nieustannymi próbami ograniczania praw reprodukcyjnych kobiet w Polsce - czytamy w dzisiejszym oświadczeniu austriackiej europosłanki Socjalistów i Demokratów Evelyn Regner, która jest przewodniczącą Komisji.

W dalszej części oświadczenia, które Komisja prezentuje przed jutrzejszą debatą plenarną dotyczącą m.in. sytuacji kobiet w Polsce czytamy:

Kulminacją tych działań było niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, mające na celu dalsze ograniczenie i tak już ograniczonych powodów, z których kobiety mogą legalnie korzystać z aborcji w Polsce. Doprowadzi to do zwiększenia udziału tajnych aborcji przeprowadzanych w niebezpiecznych warunkach, ujawniając mroczną rzeczywistość aborcyjną w dzisiejszej Polsce. Zdecydowanie potępiamy orzeczenie Trybunału, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiet oraz narusza międzynarodowe zobowiązania w zakresie praw człowieka, które zostały określone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Polki walczą ze zdecydowaniem i determinacją, tak jak przy wcześniejszych okazjach, co zmobilizowało największe protesty, jakich kraj doświadczył od upadku komunizmu w 1989 roku. Jest to masowa demonstracja upodmiotowienia Polek, pomimo warunków, w jakich się znalazły po tym, jak zmiany prawne i polityczne podważyły niezależność sądownictwa i rządów prawa w Polsce.

Z dumą patrzymy na waszą odważną walkę o własne prawa i chcemy wyrazić, jak robiliśmy to już przy poprzednich okazjach, nasze pełne poparcie i solidarność z Polkami.

Zdecydowanie potępiamy przemoc i ataki, których dopuszczono się wobec pokojowych demonstrantów podczas protestów.

Wy, Polki i inni protestujący, doprowadziliście do zawieszenia wykonania orzeczenia Trybunału. Jest to krok we właściwym kierunku, ale nie koniec walki.

Nadchodzące dyskusje pokażą, jak poważnie traktowane są zdrowie reprodukcyjne i prawa kobiet. Możecie być pewne, że będziemy uważnie śledzić dalszy rozwój sytuacji i że przy pomocy wszystkich dostępnych nam środków w pełni poprzemy walkę Polek o ich zdrowie i prawa.

Leszek Miller - Biuro w Brukseli

ASP13G351, rue Wiertz 60, 1047 Bruxelles

Tel. 0032 2 28 45868

Ostatnio edytowane wtorek, 15 grudzień 2020 09:22
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie