Liderka Socjalistów w PE: Nie rozumiem, jak przywódca może działać przeciwko własnemu narodowi

Liderka Socjalistów w PE: Nie rozumiem, jak przywódca może działać przeciwko własnemu narodowi

Trudno zrozumieć, jak przywódca może działać przeciwko własnemu narodowi. Kiedy Europa jest dotknięta najgorszą recesją od czasów II wojny światowej, wciąż z nieznanymi konsekwencjami, blokowanie funduszy na przezwyciężenie kryzysu jest całkowicie nieodpowiedzialne - powiedziała Iratxe Garcia Perez, przewodnicząca Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim.

Rządy Węgier i Polski, mogą podważyć wszystkie prace UE w ciągu ostatnich miesięcy i zaszkodzić 445 milionom Europejczyków, którzy potrzebują jak najszybszego wdrożenia pakietu naprawczego. Przedstawianie tej blokady jako walki między brukselskimi biurokratami a rządami krajowymi jest absolutnie demagogiczne i niesprawiedliwe - oświadczyła Iratxe Garcia Perez. My, w instytucjach europejskich, reprezentujemy obywateli europejskich i pracujemy po to, aby wprowadzić rozwiązania w zwalczeniu bezprecedensowego kryzysu Covid-19 - dodała.

W jej ocenie pozostałych 25 państw członkowskich może iść naprzód bez Węgier i Polski, ale Europa powinna tego rozwiązania uniknąć. Karałaby jedynie obywateli węgierskich i polskich, a także wspierała Europę dwóch prędkości. Socjaliści i Demokraci pracują na rzecz konwergencji między regionami i krajami, a my nie chcemy porzucać obywateli w żadnym kraju - przekonywała liderka S&D.

Z tego samego powodu nie akceptujemy tego, że obywatele w jakimś państwie członkowskim UE nie mogą korzystać z tych samych gwarancji demokratycznych i poszanowania praworządności, co inni obywatele UE. Jesteśmy Unią opartą na prawie i równych prawach. Tak więc nie zaakceptujemy obywateli pierwszej i drugiej kategorii, jeśli chodzi o ochronę praw podstawowych, ani szantażu w negocjacjach dotyczących naszych wartości - stwierdziła Garcia Perez.

 

Leszek Miller - Biuro w Brukseli

ASP13G351, rue Wiertz 60, 1047 Bruxelles

Tel. 0032 2 28 45868

Ostatnio edytowane wtorek, 15 grudzień 2020 09:23
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie