Leszek Miller za jednakowymi dopłatami dla rolników z Polski i państw "starej" UE

Leszek Miller za jednakowymi dopłatami dla rolników z Polski i państw "starej" UE

Były premier, a obecnie eurodeputowany grupy Socjalistów i Demokratów, Leszek Miller poparł podczas głosowania w Parlamencie Europejskim poprawki, które umożliwiają wyrównanie dopłat dla rolników z Polski z dopłatami, jakie otrzymują rolnicy w krajach "starej" Unii Europejskiej.

Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej powinna gwarantować bezpieczeństwo żywnościowe, zapewniać godne warunki życia na wsi, odpowiednie ceny dla producentów i hodowców oraz służyć transformacji ekologicznej - zwracali uwagę eurodeputowani podczas debaty w Parlamencie Europejskim nad reformą wspólnej polityki rolnej.

Parlament Europejski dąży do dostosowania polityki rolnej do potrzeb poszczególnych państw członkowskich i wzmocnienia działań na rzecz ochrony klimatu i środowiska - powiedział Leszek Miller.

Chcemy, aby ustalone zostały obowiązkowe działania, jakie każdy rolnik będzie musiał wykonać, żeby otrzymać bezpośrednie wsparcie. Zaproponowany zostanie też zbiór działań dobrowolnych, które wpłyną na zwiększenie dopłat z Unii Europejskiej - zapowiedział Leszek Miller. Europoseł S&D poinformował, że poparł poprawki, które mają na celu wyrównanie dopłat, jakie otrzymują polscy rolnicy z dopłatami dla rolników z tzw. państw "starej Unii".

Z kolei szefowa frakcji Socjalistów i Demokratów w PE Iratxe Garcia Perez przypominała, że w marcu przez pandemię Europa się zatrzymała, ale dzięki pracy rolników UE miała zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

W jej ocenie, to był bardzo ważny moment, by docenić wagę polityki rolnej. Cel, jaki chcemy osiągnąć, jest jasny. Chcemy, żeby wspólna polityka rolna była bardziej przyjazna, zrównoważona pod względem społecznym, równocześnie gwarantując bezpieczeństwo, abyśmy nie byli uzależnieni od produkcji żywności poza UE - dodała.

Ostatnio edytowane środa, 21 październik 2020 17:56
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie