"Nie pozwolimy, aby Orban z Kaczyńskim działali bezkarnie"

"Nie pozwolimy, aby Orban z Kaczyńskim działali bezkarnie"

Frakcja Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim z zadowoleniem przyjęła publikację przez Komisję Europejską pierwszego ogólnounijnego sprawozdania w sprawie praworządności we wszystkich państwach członkowskich UE. 

Nowe roczne sprawozdanie Komisji na temat praworządności przedstawia przygnębiający obraz stanu demokracji i praw podstawowych w Europie. Raport opowiada historię sędziów zwolnionych za zaangażowanie na rzecz utrzymania niezależności sądownictwa; opowiada historię dziennikarzy wykorzystywanych i nękanych za próby głoszenia prawdy i opowiada historię oszustw i korupcji na najwyższych szczeblach władzy - mówi Kati Piri, wiceszefowa frakcji S&D.

W jej ocenie procedura artykułu 7 do tej pory nie sprawdziła się w przypadku Polski i Węgier. Nie tylko nie udało się osiągnąć żadnego postępu, ale oba rządy nadal wprowadzają politykę, która drastycznie osłabia demokrację. Nie możemy dłużej pozwolić, aby Orbán i Kaczyński nadal działali z całkowitą bezkarnością - stwierdziła Piri i dodała, że jest to kolejny powód, dla którego "musimy twardo walczyć o silny i skuteczny mechanizm praworządności związany z budżetem UE". Według wiceprzewodniczącej frakcji S&D najnowsza niemiecka propozycja jest niewystarczająca.

Z kolei Brigit Sippel, rzeczniczka S&D do spraw wolności i swobód obywatelskich, stwierdziła, że "sprawozdanie Komisji na temat praworządności na rok 2020 jest dobrym pierwszym krokiem w kierunku przedstawienia skutecznego narzędzia powstrzymania rozprzestrzeniania się niedemokratycznej choroby w całej Europie."

Dostrzegamy korzyści płynące z wprowadzenia podejścia zapobiegawczego na szczeblu UE, aby pomóc w wykrywaniu niedociągnięć wspólnych wartości europejskich, wspierać stały dialog na każdym szczeblu UE i oceniać sytuację wszystkich państw członkowskich UE w równym stopniu. Dzięki temu Orbán i Kaczyński nie mogą już skomleć, że są niesprawiedliwie krytykowani - dodała Sippel.

 

Ostatnio edytowane środa, 30 wrzesień 2020 18:02
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie