Unia Europejska nie uznaje Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Unia Europejska nie uznaje Łukaszenki za prezydenta Białorusi

Od sfałszowanych wyborów 9 sierpnia aresztowano tysiące liderów opozycji, pracowników i dziennikarzy. A jednak walczący o demokrację na Białorusi i przeciw dyktaturze Łukaszenki nie chcą ustąpić - powiedziała podczas debaty na temat sytuacji na Białorusi, Iratxe Garcia Perez, szefowa frakcji Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, potwierdził podczas debaty, że Unia Europejska nie uznaje Łukaszenki za prawowitego prezydenta Białorusi.

Prezydent Białorusi lubi mawiać, że „powołaniem kobiet jest ozdabianie świata”. Nie panie Łukaszenko! Obowiązkiem każdego szefa rządu jest wspieranie równości wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy urodzili się wolni i mają równe prawa - powiedziała liderka S&D i wyraziła jednocześnie uznanie dla walki białoruskich kobiet, które zasługują na wsparcie Europy. 

W pełni solidaryzujemy się z narodem białoruskim na jego drodze do wolności i pragnieniu pokojowej zmiany, uwolnienia więźniów politycznych i przeprowadzenia nowych wyborów. Białorusini stawiają swoje życie na szali. To jest ich walka, ale także nasza walka o wspólną wolność - stwierdziła Iratxe Garcia Perez.

W swoim wystąpieniu szef dyplomacji UE Josep Borrell jednoznacznie stwierdził, że wybory na Białorusi są wyborami sfałszowanymi. Nie uznajemy Łukaszenki jako prawowitego prezydenta Białorusi - dodał i poinformował, że w Unia Europejska podejmuje działania w czterech filarach. Po pierwsze już wkrótce zostaną przyjęte sankcje przeciwko tym, którzy są odpowiedzialni za brutalne represje - mówił Borrell. Po drugie wzywamy władze Białorusi do dialogu z opozycją. Jesteśmy otwarci, żeby ten dialog wspomóc łącznie z wizytą w Mińsku. Z naszego punktu widzenia nowe wybory powinny się odbyć pod nadzorem OBWE, co rozwiązałyby problem - dodał. 

Trzeci filar wsparcia to przeznaczenie przez Unię Europejską 33 mln euro dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i wreszcie po czwarte, to rewizja i przegląd obszarów współpracy między UE a Białorusią, z których wiele zostanie zawieszonych lub osłabionych. Za to wzmocnieniu ulegną te, które dotyczą bezpośrednio działań na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. 

Ostatnio edytowane czwartek, 17 wrzesień 2020 15:53
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie