Socjaliści i Demokraci chcą debaty o działaniach Turcji w basenie Morza Śródziemnego

Socjaliści i Demokraci chcą debaty o działaniach Turcji w basenie Morza Śródziemnego

W związku z eskalacją sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego Grupa Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim chce, aby na najbliższym posiedzeniu europarlamentu odbyła się debata i aby parlament przyjął rezolucję. UE nie jest tylko stroną trzecią, niż może działać jako mediator w tej sprawie, czego władze tureckie często żądają. UE to Grecja i Cypr, a zatem granice greckie i cypryjskie są granicami UE - powiedział hiszpański eurodeputowany S&D Nacho Sanchez Amor.

Sytuacja we wschodniej części Morza Śródziemnego zaczęła niebezpiecznie eskalować, ponieważ na obszarze w pobliżu sąsiednich krajów kształtowały się duże projekty odwiertów gazowych na morzu. Wroga retoryka Turcji i niebezpieczne incydenty osiągnęły obecnie bezprecedensowy poziom - uważa Kati Piri, wiceprzewodnicząca S&D do spraw zagranicznych.

Przypomnijmy, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i prezydencja niemiecka wezwali Turcję do dialogu i zażądali od Ankary powstrzymania się od jednostronnych kroków oraz podsycania napięć we wschodniej części Morza Śródziemnego. Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Gymnich w zeszłym tygodniu wezwano do nałożenia dalszych sankcji na Turcję, jeśli Ankara nie zdeeskaluje napięć w regionie. W ocenie Kati Piri można by je omówić na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 24-25 września.

Grupa S&D w pełni popiera te kroki i wzywa inne grupy polityczne do wyrażenia zgody na naszą propozycję debaty i rezolucji na następnym posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w ciągu dwóch tygodni - dodała wiceszefowa S&D.

 

Ostatnio edytowane czwartek, 03 wrzesień 2020 07:13
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie