"Wszystkie reżimy powinny to zrozumieć" - Socjaliści i Demokraci nie odpuszczą kwestii praworządności

"Wszystkie reżimy powinny to zrozumieć" - Socjaliści i Demokraci nie odpuszczą kwestii praworządności

Rada Europejska osiągnęła historyczne porozumienie i teraz nadszedł czas, aby Parlament Europejski wypowiedział się w tej sprawie. Aby zapewnić jak największą odpowiedzialność i przejrzystość, Parlament Europejski i Rada muszą być na równych prawach, nie tylko przy zatwierdzaniu kolejnego budżetu wieloletniego, ale również w odniesieniu do zarządzania Funduszem Odbudowy - powiedziała Iratxe Garcia, szefowa frakcji Socjalistów i Demokratów przed rozpoczynającą się w czwartek sesją Parlamentu Europejskiego, który zajmie się budżetem UE na lata 2021-2027 oraz Funduszem Odbudowy.

Uznajemy wielkość Funduszu Odbudowy i przełomowe kroki przyjęte przez rządy krajowe, takie jak emisja wspólnego zadłużenia. UE następnej generacji będzie finansowana za pomocą euroobligacji, a większość z jej 750 mld euro zostanie rozdzielona w formie dotacji, wypłacanych za pośrednictwem nowego portfela zasobów własnych - powiedziała liderka S&D i dodała, że Socjaliści i Demokraci mają plan działania na rzecz wzmocnienia zasobów własnych UE. Będziemy do niego dążyć w najbliższych miesiącach, ponieważ jest to jedyny sposób, aby UE solidarnie i bez dodatkowego obciążania obywateli i państw członkowskich płaciła za fundusz naprawy gospodarczej - powiedziała hiszpańska eurodeputowana.

W imieniu frakcji S&D Iratxe Garcia zadeklarowała, że nie będzie zgody na jakiekolwiek osłabienie warunkowości w zakresie przestrzegania demokracji i praworządności. Wszystkie autorytarne reżimy powinny to wyraźnie zrozumieć - dodała.

W podobnym tonie w telewizji Polsat News mówił były premier, a obecnie europoseł S&D, Leszek Miller. W jego ocenie 80 procent europarlamentarzystów ma już dosyć lekceważenia kwestii praworządności. Unia Europejska to nie jest bankomat. To są przede wszystkim wartości - stwierdził Miller. 

Były polski premier odniósł się również do dezinformacji, którą po szczycie UE próbuje uprawiać polski rząd. Premier Morawiecki twierdzi nawet, że w konkluzjach Rady Europejskiej nie ma jakiegokolwiek związku między praworządnością a wypłatą funduszy unijnych. 

Każdy z nas musi sam osądzić, kto oszukuje w sprawie praworządności, a kto mówi prawdę. Szefowa Komisji Europejskiej i Szef Rady Europejskiej mówią, że ten związek jest oczywisty. Charles Michel powiedział nawet, że po raz pierwszy w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych- przypomniał Leszek Miller.

 

Ostatnio edytowane wtorek, 21 lipiec 2020 22:09
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie