Lewica w Parlamencie Europejskim walczy o prawa pasażerów w ruchu lotniczym i kolejowym

Lewica w Parlamencie Europejskim walczy o prawa pasażerów w ruchu lotniczym i kolejowym

Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim krytykuje państwa członkowskie UE za przedkładanie interesów przemysłu nad prawa konsumentów, bowiem Rada Europejska grozi zablokowaniem porozumienia, które daje obywatelom prawo do wszczynania pozwów zbiorowych w całej UE.

Państwa członkowskie chcą wyłączenia praw pasażerów (lotniczych i kolejowych) z zakresu dochodzenia roszczeń zbiorowych. Negocjacje w sprawie dyrektywy w sprawie zbiorowego dochodzenia roszczeń między Radą a Parlamentem Europejskim trwają do dziś.

Pandemia Covid-19 pokazała, jak wielkim problemem może być otrzymanie rekompensaty od dużych przedsiębiorstw, w szczególności od linii lotniczych lub przedsiębiorstw kolejowych, gdy konsumenci mają do czynienia z odwołaniami lub opóźnieniami na dużą skalę - mówi holenderska europosłanka S&D Lara Wolters i dodaje, że stanowisko Rady w sprawie wyłączenia praw pasażerów lotniczych i kolejowych z zakresu nowej ustawy zbiorowej o rekompensatach jest po prostu nie do przyjęcia. Parlament Europejski nie zaakceptuje przedkładania interesów przemysłu przed prawa konsumentów, przede wszystkim w czasach kryzysu, kiedy ludzie walczą o to, by związać koniec z końcem, a teraz potrzebują wsparcia bardziej niż kiedykolwiek - mówi Wolters.

Grupa S&D konsekwentnie popiera działania, które umożliwiają konsumentom w UE wspólne wnoszenie pozwów przeciwko dużym przedsiębiorstwom w procesach o zbiorowe dochodzenie roszczeń.

W marcu 2019 r. Parlament Europejski uzgodnił swoje stanowisko negocjacyjne, upewniając się, że nowe przepisy dotyczące praw pasażerów lotniczych i kolejowych nie stanowią wyjątku. Jednak w negocjacjach z Parlamentem Europejskim, Rada nadal popiera klauzulę, która wyłącza prawa pasażerów w ruchu lotniczym i kolejowym w zakresie dyrektywy w sprawie zbiorowego dochodzenia roszczeń. 

Ostatnio edytowane środa, 24 czerwiec 2020 09:16
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie