Miller: Polska na przekop Mierzei Wiślanej nie dostanie ani jednego Euro

Miller: Polska na przekop Mierzei Wiślanej nie dostanie ani jednego Euro

W najnowszym nagraniu #DailyMiller, były premier a obecnie europoseł S&D, Leszek Miller, informuje o źródłach finansowania projektu Next Generation EU oraz celach na jakie państwa Unii Europejskiej mogą przeznaczyć środki z puli 750 mld Euro. Przestrzega także rząd w Polsce przed triumfalizmem, bo negocjacje w sprawie podziału tych pieniędzy dopiero się rozpoczynają.

W ostatnich dniach Państwo często słyszą z ust premiera Morawieckiego i prezydenta Dudy, jak to w ciężkich, trudnych, nocnych negocjacjach zdobywają środki dla Polski. A jaka jest prawda - pyta Miller. Komisja Europejska postanowiła pozostawić do dyspozycji krajów unijnych ogromną kwotę 750 mld euro. Podstawowe pytania są dwa. Skąd uzyskać takie olbrzymie środki i jak je podzielić?

Leszek Miller mówi, że środki zostaną zdobyte w postaci pożyczek na rynkach finansowych, będą też dodatkowe źródła własne jak podatek cyfrowy czy podatek od transakcji finansowych. Europoseł Grupy Socjalistów i Demokratów zwraca też uwagę, że jeśli chodzi o podział tych pieniędzy, to zostały precyzyjnie określone cele, na które pieniądze z programu Next Generation EU mogą być przeznaczone.

To mają być inwestycje w szeroko rozumianą ochronę zdrowia, w europejski zielony ład a więc w ochronę klimatu, w technologie cyfrowe oraz w przedsiębiorczość - wyjaśnia Miller i dodaje, że jeśli Polska ma szanse uzyskać 64 miliardy Euro, to te pieniądze nie mogą zostać "rozrzucone, ale muszą być przez rząd zagospodarowane w tych obszarach, o których mówiłem".

Na przekop Mierzei Wiślanej nie będzie ani jednego Euro - informuje były polski premier i przypomina, że wkrótce zacznie obowiązywać zasada powiązania unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. Polski rząd ma szalone problemy z przekonaniem Europy, że jesteśmy krajem praworządnym. W takiej sytuacji negocjacje będą ciężki, długie i trudne. A mówienie o jakimkolwiek triumfie w tym względzie jest dalece przedwczesne - stwierdził Leszek Miller.

Ostatnio edytowane poniedziałek, 22 czerwiec 2020 14:03
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie