#DailyMiller Leszek Miller relacjonuje ostatnie posiedzenie Parlamentu Europejskiego

#DailyMiller Leszek Miller relacjonuje ostatnie posiedzenie Parlamentu Europejskiego

Leszek Miller, były premier a obecnie europoseł Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE, podsumował ostatnią sesję Parlamentu Europejskiego w nagraniu, które upowszechniane jest w mediach społecznościowych. #DailyMiller to nowa formuła, w której w syntetyczny sposób były polski premier chce docierać do opinii publicznej i do swoich wyborców.

Trwają negocjacje umów regulujących relacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią, po opuszczeniu UE przez Brytyjczyków. Idą one dosyć ciężko, ponieważ Brytyjczycy nie chcą udostępnić swoich łowisk rybackich dla statków państw UE oraz kwestionują wiele innych rozwiązań, które trzeba wprowadzić - powiedział Miller.

Odnosząc się do planowanej konferencji na temat przyszłości Europy, europoseł S&D przypomniał, że życzeniem Parlamentu Europejskiego jest, aby jesienią rozpoczął się cykl debat w tej sprawie. Zależy nam, aby jak najwięcej obywateli Europy mogło się wypowiedzieć co do potrzeby niezbędnych zmian oraz reform - dodał.

Podczas mijającego posiedzenia Parlamentu Europejskiego mówiono także o sytuacji w strefie Schengen. Niektóre kraje podczas pandemii jednostronnie i bez uzgodnień zamykały swoje granice, co prowadzi do rozpadu tej strefy, a obok strefy Euro to największe osiągnięcie Unii Europejskiej - powiedział Leszek Miller. 

W nagraniu z Brukseli, były premier polskiego rządu, odniósł się także do dzisiejszego szczytu UE podczas którego rozmawiano między innymi o funduszu 750 mld Euro, który ma pobudzić europejską gospodarkę po pandemii. Polska może z tej kwoty otrzymać 64 mld Euro, ale oczywiście po wypełnieniu stosownych reguł - zauważył Miller i dodał, że dyskusja na szczycie będzie zapewne dotyczyła jaka część z tej kwoty będzie mieć charakter dotacji a jaka część pożyczek. 

 

Ostatnio edytowane piątek, 19 czerwiec 2020 14:14
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie