Parlament Europejski chce jak najszybszego rozpoczęcia konferencji o przyszłości Europy

Parlament Europejski chce jak najszybszego rozpoczęcia konferencji o przyszłości Europy
Na najbliższym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, które rozpocznie się 17 czerwca, eurodeputowani zamierzają przyjąć rezolucję wzywającą instytucje europejskie do jak najszybszego rozpoczęcia konferencji na temat przyszłości Europy. W rezolucji ma znaleźć się zapis, że konferencja musi się rozpocząć najpóźniej we wrześniu tego roku. Ma ono trwać dwa lata i doprowadzić do szeroko zakrojonej reformy Unii Europejskiej.
 
W rezolucji stwierdza się, że konieczna jest "głęboka reforma" UE, również dlatego, że pandemia koronawirusa "ujawniła instytucjonalne braki UE". Były belgijski premier a obecnie eurodeputowany Guy Verhofstadt, który zaproponował rezolucję, uważa, że jest ona niezbędna, aby "przełamać impas" spowodowany brakiem porozumienia państw członkowskich w sprawie mandatu na konferencję.
 
Konferencja miała się rozpocząć 9 maja - w Dniu Schumana - ale została opóźniona z powodu wybuchu pandemii, a także nieosiągnięcia przez Radę Europejską porozumienia w sprawie jej składu i celów. Parlament zainicjował pomysł konferencji, ale to Rada i Komisja Europejska muszą jeszcze uzgodnić datę jej rozpoczęcia.
 
W związku z ograniczeniami spowodowanymi przez COVID-19, europosłowie w rezolucji opowiedzą się za wykorzystaniem technologii cyfrowych, aby "umożliwić skuteczny udział obywateli" w konferencji.
 
Verhofstadt liczy na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego wreszcie wymusi na Radzie podjęcie decyzji, zarówno co do terminu jak i co do takiego zakresu konferencji, który pozwoli na rozpoczęcie reformowania struktur europejskich a także potencjalnie na zmiany traktatu.
Ostatnio edytowane czwartek, 04 czerwiec 2020 16:11
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie