Socjaliści i Demokraci chcą Europejskiej Unii Zdrowia

Socjaliści i Demokraci chcą Europejskiej Unii Zdrowia
Grupa Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim wzywa do pilnego utworzenia Europejskiej Unii Zdrowia. W ocenie europejskiej lewicy pandemia COVID-19 pokazała, jak niewiele mogą zrobić same państwa członkowskie, by walczyć z tym groźnym zjawiskiem. W tej sprawie frakcja S&D skierowała pismo do przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i chorwackiej prezydencji.
 
Przewodnicząca Grupy S&D, Iratxe Garcìa, powiedziała, że pandemia COVID-19 "zepchnęła nasze systemy opieki zdrowotnej do granic możliwości". Lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny zostali poddani ogromnemu stresowi, pracując w niezwykle trudnych warunkach i dysponując ograniczonymi zasobami w całej Europie - stwierdziła.
 
Zdrowie jest naszym najcenniejszym dobrem publicznym i musimy zagwarantować, że każdy Europejczyk ma dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych. W tym celu kluczowa jest solidarność europejska. Nadszedł czas, aby utworzyć Europejską Unię Zdrowia. Jeśli nie teraz, to kiedy? - pyta liderka frakcji S&D.
 
Z kolei wiceprzewodnicząca Grupy S&D odpowiedzialna za zdrowie, Heléne Fritzon, przypomniała, że "systemy opieki zdrowotnej należą do kompetencji państw członkowskich, ale ten kryzys pokazał, jak szkodliwe może być niedofinansowanie systemów opieki zdrowotnej".
 
Potrzebujemy dobrze finansowanych i jednakowo dostępnych systemów opieki zdrowotnej w każdym państwie członkowskim, dlatego też wzywamy do przeprowadzenia testów warunków skrajnych w każdym krajowym systemie opieki zdrowotnej i ustanowienia minimalnych europejskich standardów dla systemów opieki zdrowotnej wysokiej jakości. Potrzebujemy również silniejszych europejskich agencji opieki zdrowotnej - stwierdziła Fritzon.

Wszyscy obywatele mają prawo dostępu do wysokiej jakości, przystępnej cenowo i równej opieki zdrowotnej. Europa potrzebuje unii na rzecz zdrowia, opartej na solidarności i współpracy - przekonuje Rzeczniczka Grupy S&D w Komisji Ochrony Środowiska, Jytte Guteland, która również wezwała 
Komisję Europejską do zaproponowania wspólnych europejskich norm minimalnych na podstawie testów warunków skrajnych przeprowadzanych przez państwa członkowskie ich systemów opieki zdrowotnej, aby ocenić ich zdolność do radzenia sobie z pandemiami.
 
UE powinna odgrywać większą rolę w zamawianiu, gromadzeniu i dystrybucji niezbędnego sprzętu i leków, nie tylko w czasach kryzysu, ale również wtedy, gdy mamy do dyspozycji niezbędne nowe metody leczenia, do których cała Europa potrzebuje dostępu - dodała Guteland. 

Ostatnio edytowane środa, 13 maj 2020 10:30
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie