Dzięki europosłom S&D przedłużono zasady wspólnej polityki rolnej o 2 lata

Dzięki europosłom S&D przedłużono zasady wspólnej polityki rolnej o 2 lata
Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjęła rozporządzenie przejściowe, które przedłuży zasady wspólnej polityki rolnej o kolejne dwa lata i pozwoli uniknąć obniżenia płatności bezpośrednich o 4% i rozwoju obszarów wiejskich o 15%.
 
Na podstawie tej kluczowej decyzji Parlament UE rozpocznie teraz międzyinstytucjonalne negocjacje (rozmowy trójstronne) w sprawie przepisów, które muszą obowiązywać rolników od stycznia przyszłego roku.

 
"Kiedy sektor ten stoi w obliczu ogromnych zakłóceń z powodu wpływu COVID-19, europejscy rolnicy najbardziej potrzebują pewności - mówi Clara Aguilera García europosłanka Grupy Socjalistów i Demokratów w PE. Najważniejszą częścią tych zasad jest gwarancja wypłaty pomocy europejskim rolnikom, hodowcom zwierząt gospodarskich i innym beneficjentom wspólnej polityki rolnej (WPR), po zakończeniu wieloletnich ram budżetowych pod koniec tego roku i wejściu w życie reformy WPR, co prawdopodobnie nastąpi dopiero w 2023 roku.

Z kolei koordynator S&D w Komisji Rolnictwa, Paolo De Castro, dodał, że "w tym niezwykłym i dramatycznym czasie cały sektor rolnictwa pokazał swoją kluczową rolę. Dzięki temu ważnemu głosowaniu, naszym obowiązkiem było zapewnienie pewności prawa i silniejszych narzędzi do walki z zagrożeniami dla rolników i kryzysami rynkowymi.
 
Jest to wspaniały wynik dla Grupy S&D, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to wspaniała wiadomość dla naszych europejskich rolników i pracowników sektora rolno-spożywczego, którzy codziennie, pomimo zagrożenia związanego z koronawirusem, narażają swoje zdrowie, aby dostarczać zdrową i wysokiej jakości żywność wszystkim konsumentom w UE - dodał Paolo De Castro.

Ostatnio edytowane środa, 29 kwiecień 2020 11:08
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie