Węgry stają się dyktaturą. Socjaliści i Demokraci żądają natychmiastowych działań Komisji Europejskiej

Węgry stają się dyktaturą. Socjaliści i Demokraci żądają natychmiastowych działań Komisji Europejskiej

Liderka frakcji Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Iratxe Garcia zapowiedziała, że jutro (2 kwietnia) zwróci się do pozostałych przewodniczących grup parlamentarnych o wydanie wspólnego oświadczenia, w którym wezwie Komisję Europejską i Radę UE do pilnej i śmiałej reakcji na faktyczne zawieszenie węgierskiego parlamentaryzmu. Węgry stają się pierwszą dyktaturą w Unii Europejskiej i nie będziemy tego akceptować - powiedziała szefowa Grupy S&D.

W poniedziałek premier Węgier, Victor Orbán, wprowadził bezterminowy i niekontrolowany stan wyjątkowy, zawieszając na czas nieokreślony parlament krajowy i umożliwiając swojemu rządowi rządzenie przy pomocy dekretów.

Grupa S&D potępia to niedemokratyczne zachowanie. Orbán przekroczył wszystkie czerwone linie. Węgry stają się pierwszą dyktaturą w Unii Europejskiej i nie będziemy tego akceptować. Parlament Europejski, będący trzonem europejskiej demokracji, nie będzie milczał. Mam nadzieję, że grupa EPP również podziela nasze stanowisko, nawet jeśli jeszcze nie wydalili Fideszu z partii EPP - powiedziała Iratxe Garcia.

Liderka grupy S&D podkreśliła, że wszystkie państwa członkowskie musiały przyjąć trudne środki ograniczające prawa obywatelskie, aby stawić czoła pandemii COVID-19. Środki te muszą jednak pozostać proporcjonalne i uzasadnione oraz mieć charakter tymczasowy.

Zawieszenie Parlamentu bezterminowo jest poważnym naruszeniem naszych traktatów, Karty Praw Podstawowych i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.  Nie możemy zrozumieć łagodnej reakcji Komisji i milczenia Rady - powiedziała Iratxe Garcia i zażądała, aby przewodnicząca Komisji Europejskiej wystąpiła w roli strażniczki traktatów, a nie członka rodziny politycznej EPP.

Ostatnio edytowane czwartek, 02 kwiecień 2020 01:37
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie