BREXIT przegłosowany. Ale zawsze możecie wrócić...

BREXIT przegłosowany. Ale zawsze możecie wrócić...

Parlament Europejski ratyfikował wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do Brexitu brakuje już tylko zgody Rady Unii Europejskiej. Za umową głosowało 621 posłów, a 49 było przeciw. 13 wstrzymało się natomiast od głosu.

Były premier a dzisiaj poseł do Parlamentu Europejskiego Leszek Miller napisał na Twitterze: "Płaska partyjna rywalizacja na użytek wewnętrzny przerodziła się w wydarzenie o niesłychanym znaczeniu. Umowa o wystąpieniu Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej przyjęta w PE stosunkiem głosów 621:49:13. Do widzenia... na razie."

Podczas sesji plenarnej, w dyskusji nad Brexitem, przewodnicząca Grupy Socjalistów i Demokratów w PE Iratxe Garcia Perez powiedziała, że "Unia Europejska to coś więcej niż wspólny rynek. Budujemy obszar praw i postępu społecznego, a Brytyjczycy w znacznym stopniu się do tego przyczynili". Wyraziła też przekonanie, że "nasze historyczne więzi zwyciężą nad tymi, którzy chcą je zniszczyć. Prawa obywateli Wielkiej Brytanii i UE zostaną zagwarantowane" -stwierdziła liderka S&D i  na koniec zaapelowała do Brytyjczyków: "Jeśli kiedykolwiek zdecydujecie się na powrót do Unii Europejskiej, to możecie liczyć na nasze wsparcie. Ponieważ nasze wspólne wartości pozostaną. Zawsze."

A tak wyglądało pożegnanie brytyjskich europosłów, zwolenników UE, w Parlamencie Europejskim.

Ostatnio edytowane środa, 29 styczeń 2020 19:13
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie