Debata w PE. Frakcja S&D: USA i Iran bawią się bezpieczeństwem międzynarodowym

Debata w PE. Frakcja S&D: USA i Iran bawią się bezpieczeństwem międzynarodowym

W ostatnich latach zagrożona została kontynuacja w zwalczaniu państwa islamskiego. To może mieć znaczenie dla wzrostu procesów migracyjnych. Chcemy, żeby dalej funkcjonowała Koalicja zwalczająca Daesh - powiedział Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Podczas debaty w Strasburgu, szef unijnej dyplomacji poinformował eurodeputowanych o sytuacji w Iraku oraz Iranie. Uznał, że należy dalej wspomagać procesy demokratyczne w Iraku. Domagamy się integralności terytorialnej tego kraju. Będziemy wspierać rekonstrukcję Iraku i wspierać stabilność  - oświadczył.

Przedstawiając sytuację w Iranie, Josep Borrell przypomniał ostatnie tragiczne wydarzenia, czyli zestrzelenie ukraińskiego samolotu ze 176 osobami oraz 56 ofiar pogrzebu Soleimaniego.

Mamy napięcia w tym regionie. Proszę sobie wyobrazić jaką mielibyśmy sytuację, gdyby Iran miał broń jądrową i gdyby nie było porozumienia w sprawie kontroli programu nuklearnego w Iranie - mówił Borrell i zapewnił, że Unia chce na drodze współpracy doprowadzić do tego, żeby Iran przestrzegał postanowień tego porozumienia.

Bez niego stracimy bardzo istotne narzędzie w światowej infrastrukturze nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Tu stawka jest bardzo wysoka. Nie tylko dla regionu ale i dla Europy i dla świata. Trwałe rozwiązanie tego kryzysu musi być rozwiązaniem regionalnym - uznał szef dyplomacji UE.

Podczas debaty niemiecki europoseł Michael Gahler z frakcja chadeckiej przypomniał, że w Iraku walka z terroryzmem się nie zakończyła a rząd w Bagdadzie nie może być marionetkowym rządem Iranu.

Kati Piri w imieniu frakcji Socjalistów i Demokratów powiedziała natomiast, że "USA i Iran bawią się bezpieczeństwem międzynarodowym". Mamy do czynienia z kolejną amerykańską prowokacją, po wycofaniu się przez ten kraj w ubiegłym roku z porozumienia nuklearnego z Iranem. Interesy Europy nie są zbieżne z interesami USA. Musimy zacząć mówić o strategicznych interesach europejskich - apelowała Kati Piri.

UE musi kontynuować, a w razie konieczności zwiększyć swoje wsparcie dla jedności i demokracji w Iraku. Oznacza to wzmocnienie misji reformy sektora bezpieczeństwa w tym kraju, a także wspieranie działań przeciwko ponownemu pojawieniu się zagrożenia ze strony państwa islamskiego - dodała wiceszefowa S&D.

Hilde Vautmans z Belgii z frakcji Renew podkreślała również, że Europa ma inne interesy w tamtym regionie niż USA i Rosja. My mamy swoje interesy i musimy pamiętać, że chaos i brak stabilności może zwiększyć napływ emigrantów do Europy - przestrzegała.

We wcześniejszym oświadczeniu dotyczącym Iraku i Iranu Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, wiceprzewodnicząca frakcji S&D Kati Piri stwierdziła:

"Lekkomyślne działania prezydenta Trumpa na Bliskim Wschodzie oraz jego prowokacyjna i nieproporcjonalna eskalacja, której kulminacją było zabójstwo generała Suleimaniego, stworzyły najbardziej niebezpieczną spiralę niestabilności w regionie, której świadkiem byliśmy w ostatnim czasie. My, jako UE, musimy dotrzeć do wszystkich stron, zarówno regionalnych, jak i międzynarodowych, aby pilnie propagować dialog i dyplomatyczne odpowiedzi na nierozwiązane kwestie między Stanami Zjednoczonymi, Iranem i Irakiem, wspierając regionalne rozwiązanie polityczne. Niezwykle ważne jest również zachowanie irańskiego porozumienia w sprawie broni jądrowej, nie tylko dla bezpieczeństwa regionu, ale również dla bezpieczeństwa naszego kontynentu. UE musi również kontynuować, a w razie konieczności zwiększyć swoje wsparcie dla jedności i demokracji w Iraku. Jest to tym ważniejsze, jeśli Stany Zjednoczone całkowicie się wycofają. Wreszcie, ostatnie wydarzenia po raz kolejny podkreślają pogłębiającą się przepaść w wizji pomiędzy UE a obecną administracją amerykańską. Wymaga to zmiany paradygmatu w stosunkach transatlantyckich, jak również ponownej oceny roli UE na Bliskim Wschodzie". 

Ostatnio edytowane wtorek, 14 styczeń 2020 17:41
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie