Prezydencja chorwacka w UE. Oczekiwania Socjalistów i Demokratów

Prezydencja chorwacka w UE. Oczekiwania Socjalistów i Demokratów

Chorwacja przejęła rotacyjną prezydencję Rady Europejskiej od Finlandii 1 stycznia 2020 roku. Motto Chorwacji na jej 6-miesięczną prezydencję to: „Silna Europa w świecie pełnym wyzwań”. Najmłodszy stażem członek UE chce skupić się na zrównoważonym rozwoju, gospodarce o silnych wzajemnych powiązaniach, bezpieczeństwie i wzmocnieniu wiodącej roli Europy na arenie międzynarodowej.

Chorwacja przejmuje przewodnictwo i będzie się ono opierało na czterech filarach. Europa, która rozwija się, Europa, która łączy, Europa, która chroni oraz Europa, która ma wpływy - powiedział premier Chorwacji Andrej Plenković podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Chorwacki premier podkreślił, że filar pierwszy dotyczący rozwoju, to przede wszystkim wdrażanie ogromnego programu jakim jest Europejski Zielony Ład. Mówiąc o Europie, która ma chronić zwrócił uwagę na problematykę praworządności, która będzie jednym z obszarów aktywnego zaangażowania chorwackiej prezydencji.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy pierwsza prezydencja Chorwacji w UE skupi się na zapewnieniu Europie silnego głosu w świecie. UE stoi przed trudnymi wyzwaniami w zmieniającym się świecie, a jej przywództwo jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, aby bronić multilateralizmu i zachować system międzynarodowy, w którym przestrzega się prawa międzynarodowego i praw człowieka - powiedziała w trakcie sesji Iratxe García Pérez, przewodnicząca Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Oznacza to nie tylko silną i zjednoczoną dyplomację, ale także zdolności w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Unia musi nadal dawać przykład w przechodzeniu na model zrównoważonej energii oraz w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Wymaga to również silnego filaru społecznego, co oznacza inwestycje na rzecz sprawiedliwej transformacji - dodała szefowa S&D i podkreśliła, że prezydencja chorwacka musi zapewnić "ambitne finansowanie Europejskiego Zielonego Ładu, co oznacza finalizację kolejnego wieloletniego programu finansowego".

Poza tym Iratxe Garcia Perez za istotny uważa problem praworządności. Rządy prawa muszą być nadal chronione w UE, zwłaszcza w przypadku Węgier i Polski - stwierdziła. Zwróciła jednak uwagę, że w programie chorwackiej prezydencji brak tematyki płacy minimalnej oraz ochrony obywateli przed ubóstwem.

Według chorwackiej europosłanki z frakcji Socjalistów i Demokratów Biljany Borzan, na pierwszym planie powinna znaleźć się ochrona praw pracowniczych i konsumentów, zdrowia publicznego i praworządności: „Mam nadzieję, że negocjacje w sprawie MFF zakończą się sukcesem, ponieważ od tego zależy realizacja programów i polityk, na które obywatele głosowali w wyborach europejskich, takich jak Europejski Zielony Ład - dodała.

Ostatnio edytowane wtorek, 14 styczeń 2020 09:22
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie