Jest porozumienie, które uwolni miliardy euro na walkę z kryzysem klimatycznym

Jest porozumienie, które uwolni miliardy euro na walkę z kryzysem klimatycznym

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie taksonomii, czyli systemu klasyfikacji inwestycji zrównoważonych środowiskowo. Mimo prób Polsce nie udało się zablokować tego porozumienia. 

W nowych rozwiązaniach chodzi o przepisy dotyczące finansowania tak zwanych "zielonych inwestycji", która mają pomóc przejść UE do gospodarki neutralnej klimatycznie. Dzisiaj nie ma metod klasyfikacji produktów finansowych jako zrównoważonych środowiskowo. To z kolei nie pozwala inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym na oceną, czy produkty jakie kupują będą przyczyniały się do ochrony środowiska.

 
Paul Tang, eurodeputowany i negocjator frakcji S&D ds. taksonomii, powiedział, że pozwoli to uwolnić miliardy euro na walkę z kryzysem klimatycznym i stanowi kamień węgielny europejskiego zielonego ładu. Walczyliśmy i wygraliśmy bitwę o uwzględnienie zasady "nie szkodzić znacząco celom społecznym" - mówił Tang.
 
Obecnie produkty będą uznawane za zrównoważone tylko wtedy, gdy nie będą szkodzić celom społecznym, takim jak równość, spójność społeczna, integracja społeczna i dobre stosunki pracy. Eurodeputowany S&D podał konkretny przykład: samochód elektryczny, którego akumulator został wyprodukowany dzięki pracy dzieci, nie może być oznakowany jako pojazd zrównoważony.

Udało nam się również znacznie zwiększyć zobowiązania przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa i banki będą musiały zadeklarować, jaka część ich całkowitego obrotu pochodzi z działalności zrównoważonej ekologicznie i ile inwestują w zrównoważony rozwój. Zrównoważony rozwój nie może być już dłużej przedmiotem refleksji przedsiębiorstw, ale musi być w centrum ich biznesplanu - stwierdził Paul Tang.
 
Eurodeputowana Simona Bonafè, z frakcji S&D, także negocjatorka ds. taksonomii, dodała natomiast, że aby walczyć z kryzysem klimatycznym, Europa potrzebuje co najmniej 180 mld dodatkowych inwestycji w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną każdego roku.
 
Mobilizacja kapitału prywatnego na rzecz zrównoważonych inwestycji we wszystkich sektorach gospodarki ma kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości. Chcemy, aby sektor finansowy przejął większą odpowiedzialność i naprawdę przesunął pieniądze na bardziej zrównoważone projekty - dodała Bonafe.
Ostatnio edytowane środa, 18 grudzień 2019 09:36
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie