Eurobarometr. Zmiany klimatu priorytetem dla mieszkańców Europy

Eurobarometr. Zmiany klimatu priorytetem dla mieszkańców Europy

Kwestia zmian klimatycznych była jednym z głównych motywów udziału w wyborach europejskich w maju 2019 roku, zwłaszcza dla młodych ludzi - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Eurobarometr na zlecenie Parlamentu Europejskiego.

Europejczycy uważają, że przeciwdziałanie zmianom klimatu i chronienie środowiska, oceanów i bioróżnorodności powinno być najważniejszym priorytetem Parlamentu Europejskiego. Wskazało 32% badanych w całej Unii. W 11 państwach członkowskich problem zmian klimatycznych znalazł się na pierwszym miejscu listy najważniejszych wyzwań, z rekordowymi wskaźnikami w przypadku Szwecji (62%), Danii (50%) i Holandii (46%). Polska znalazła się w środku stawki z 27% wskazań. Najmniejsze znaczenie ten problem ma jak się wydaje dla mieszkańców Bułgarii. Wskazało na niego 14% badanych.

Jak podkreśla w komunikacie Parlament Europejski, w badaniu pytano także, jakie szczegółowe problemy są najważniejsze wśród wyzwań związanych z ochroną środowiska. 52% wskazało na zmiany klimatyczne, 35% - na zanieczyszczenie powietrza, 31% na zanieczyszczenie mórz, a 28% na wylesienie i problem odpadów.

Sześciu na dziesięciu Europejczyków uznało, że protesty młodzieży dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi maja bezpośredni wpływ na politykę na szczeblu narodowym i europejskim.

Najwięcej przekonanych było wśród mieszkańców Irlandii (74%), Szwecji (71%) i Cypru (70%), najmniej wśród mieszkańców Czech (42%) i Wielkiej Brytanii (47%).

W badaniu wzięło udział 27.607 respondentów w wieku powyżej 15 lat, pytanych w wywiadach bezpośrednich. Wszystkie dane raportu zostaną opublikowane 10 grudnia.

Ostatnio edytowane niedziela, 01 grudzień 2019 08:42
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie