Socjaliści i Demokraci w PE: Osiedla izraelskie są nielegalne

Socjaliści i Demokraci w PE: Osiedla izraelskie są nielegalne

Trump zachowuje się jak byk w sklepie z porcelaną - powiedziała Kati Piri, wiceprzewodnicząca Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim prezentując stanowisko S&D w sprawie decyzji administracji USA, uznającej suwerenność Izraela nad wzgórzami Golan. 

Przypomnijmy, że 10 dni temu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo ogłosił, iż Stany Zjednoczone nie będą już traktować osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu, na Wzgórzach Golan i we Wschodniej Jerozolimie jako "niezgodnych z prawem międzynarodowym". Szerzej pisaliśmy o tej sprawie w artykule Szokująca decyzja Trumpa...

Wczoraj Socjaliści i Demokraci w Parlamencie Europejskim zaprezentowali swoje stanowisko. Za niedopuszczalną uznali deklarację sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo w sprawie osiedli izraelskich na okupowanym terytorium palestyńskim. S&D wezwała administrację Trumpa "do zaprzestania gier politycznych kosztem Palestyńczyków i Izraelczyków oraz nadziei na pokój na Bliskim Wschodzie."

Po raz kolejny na Bliskim Wschodzie prezydent USA Donald Trump zachowuje się jak byk w sklepie z porcelaną. Po przeniesieniu ambasady USA do Jerozolimy i jednostronnym uznaniu suwerenności Izraela nad wzgórzami Golan, potępiamy kolejną lekkomyślną, nieodpowiedzialną deklarację administracji Trumpa - powiedziała Kati Piri.

Amerykańskie oświadczenie o rzekomej zgodności izraelskich osiedli cywilnych na Zachodnim Brzegu z prawem międzynarodowym nie pomaga w uspokojeniu sytuacji. Wręcz przeciwnie, ryzykuje podsycanie napięć kosztem Palestyńczyków i Izraelczyków, z konsekwencjami dla całego świata - oświadczyła.

Socjaliści i Demokraci, powołując się na słowa wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Federici Mogherini, również uważają, że "osiedla izraelskie są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, a Izrael ma obowiązek zaprzestania wszelkiej działalności osadniczej jako mocarstwo okupacyjne."

Kolejna tura przemocy w Strefie Gazy i wokół niej, dwa tygodnie temu, pokazała o co toczy się gra - mówiła Piri. Nadal w pełni angażujemy się na rzecz bezpieczeństwa Izraela i zdecydowanie potępiamy masowy ostrzał Izraela przez islamski Dżihad. Ale w równym stopniu potępiamy zabijanie palestyńskiej ludności cywilnej w Gazie, w tym kobiet i dzieci. Wszystko to musi się teraz zakończyć - dodała.

Ostatnio edytowane czwartek, 28 listopad 2019 10:11
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie