Francuski kandydat na komisarza ds. rynku wewnętrznego wysłuchany w PE

Francuski kandydat na komisarza ds. rynku wewnętrznego wysłuchany w PE
Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Komisja Przemysłu wysłuchały Thierry'ego Bretona, kandydata na komisarza do spraw rynku wewnętrznego.
 
W swoim wystąpieniu wprowadzającym Breton mówił o wyzwaniach cyfrowych, środowiskowych i społecznych, przed którymi stoi UE, oraz o tym, jak zamierza się nimi zająć w trakcie swojej kadencji. Transformacja cyfrowa i zmiany klimatyczne znajdą się wśród jego priorytetów, zgodnie z priorytetami przewodniczącej-elekt Ursuli von der Leyena.
 
Breton stwierdził, że technologie 5G, blokchain, sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo cybernetyczne, chmury i technologie kwantowe pozwolą UE stać się "kluczowym graczem przemysłowym". Bronił "ambitnej polityki przemysłowej", która powinna być również społecznie odpowiedzialna, aby "nikogo nie zostawić w tyle".
 
 
 
Kandydat na komisarza podkreśliła potrzebę uregulowania kwestii związanych z technologią i przestrzenią cybernetyczną, a także zapewnienia właściwego wdrożenia przepisów dotyczących jednolitego rynku oraz wspólnego sprostania przez UE wyzwaniom wynikającym z konkurencji zewnętrznej.
 
"Musimy pracować nad naszą suwerennością technologiczną", powiedział posłom do PE. Dodał, że do jego zadań należeć będą również środki mające na celu uproszczenie dostępu MŚP i przedsiębiorstw rozpoczynających działalność do finansowania oraz uregulowanie platform cyfrowych za pomocą nowej ustawy o usługach cyfrowych.
 
Posłowie pytali francuskiego kandydata o konkurencję, suwerenność technologiczną, sektor usług i wyzwania związane z nowymi technologiami. Pytali również o to, jak poradzi sobie z tak szerokim portfolio i o ewentualne konflikty interesów, zwłaszcza o to, jak zamierza bronić ogólnych, a nie prywatnych interesów.
 
"Sprzedałem wszystkie swoje akcje", były dyrektor generalny firmy technologicznej Atos zapewnił posłów do PE podczas swojego wystąpienia, zobowiązując się do przestrzegania kodeksu postępowania Komisji.
 
Posłowie zadawali również pytania dotyczące sposobów obrony europejskiego przemysłu i sektorów obronnych oraz zapewnienia zdrowej i uczciwej konkurencji w Europie pomiędzy MŚP i większymi grupami.
 
Ostatnio edytowane piątek, 15 listopad 2019 08:31
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie