Parlament Europejski upamiętnił upadek muru berlińskiego

Parlament Europejski upamiętnił upadek muru berlińskiego
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli upamiętnili upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli złożył hołd odważnym obywatelom Europy, "którzy pokojowo, bez żadnej przemocy, ale wyłącznie dzięki sile własnej woli, byli w stanie przezwyciężyć jarzmo, któremu byli poddawani przez dziesięciolecia".

Ostrzegł jednak, że "niestety demokracja europejska oraz wartości i zasady, na których się opiera, nie są nieodwracalne". Wymaga to od nas wszystkich zaangażowania i determinacji, by ich bronić".
 
"Jako świadek tych niezwykłych dni w Berlinie, nie mogę się powstrzymać od zauważenia z wielkim niepokojem powrotu do Europy duchów, o których myśleliśmy, że są martwe i pogrzebane pod ciężarem historii", dodał Sassoli, wyrażając ubolewanie z powodu odradzania się między innymi antysemityzmu.

Przewodniczący niemieckiego parlamentu, Wolfgang Schäuble, powiedział: "Bez zjednoczenia Europy, bez chęci Europejczyków do wspólnego rozwoju na wschodzie i zachodzie, nie byłoby jedności Niemiec. Niemcy "nigdy nie zapomną" otrzymanego zaufania, które umożliwiło zjednoczenie, "pomimo ran, które Niemcy zadały w wyniku drugiej wojny światowej na kontynencie" - powiedział Schäuble.
 
Ostrzegł również, że europejskie wartości i wolność nie rozprzestrzeniają się bez sprzeciwu i dodał: "Oparty na zasadach porządek międzynarodowy znajduje się pod presją - prawda już się nie liczy, a zwycięża egoizm narodowy. Jednak na najbardziej palące pytania - dotyczące wyżywienia świata, migracji, zmian klimatycznych i bezpieczeństwa - można odpowiedzieć tylko w skali globalnej. Musimy przezwyciężyć małostkowość, egoizm i strach".
 
Przed sesją plenarną odbyło się posiedzenie grupy S&D z udziałem Enrique Barona Crespo, hiszpańskiego socjalisty i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w latach 1989-1992. W trakcie posiedzenia Leszek Miller przypomniał, że niemożliwe byłoby obalenie muru berlińskiego bez wcześniejszych wydarzeń w Polsce: polskiego Okrągłego stołu i wyborów 4 czerwca 1989 roku.

 

Ostatnio edytowane środa, 13 listopad 2019 21:23
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie