Szef rosyjskiej Dumy oskarża niemiecki wywiad o otrucie Navalnego

Szef rosyjskiej Dumy oskarża niemiecki wywiad o otrucie Navalnego

Marszałek Dumy Państwowej Rosji Wiaczesław Wołodin uważa, że niemieccy agenci wywiadu mogli otruć rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Navalnego "w ramach spisku mającego na celu podważenie poparcia Moskwy dla białoruskiej suwerenności".

W komentarzu, opublikowanym w piątek na stronie internetowej Dumy, Wołodin potępił decyzję Parlamentu Europejskiego o zaprzestaniu uznawania prezydentury Aleksandra Łukaszenki z dniem 5 listopada i uznaniu przez PE Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji jako "tymczasowej reprezentacji narodu białoruskiego".

Po rezolucji Parlamentu Europejskiego można by powiedzieć, że za sytuacją z Navalnym stoją zagraniczne agencje wywiadowcze - stwierdził Wołodin i dodał, że niemiecki parlament i inni parlamentarzyści w całej Europie powinni zbadać potencjalne zaangażowanie własnych agencji bezpieczeństwa w atak na rosyjskiego opozycjonistę.

Przypomnijmy, że europejskie laboratoria, w kilku niezależnych badaniach potwierdziły, że Aleksiej Navalny został 20 sierpnia otruty środkiem chemicznym z grupy Noviczok. Stracił przytomność na pokładzie samolotu w drodze do Moskwy. Początkowo przebywał w szpitalu w Omsku, po czym rodzina przetransportowała go do kliniki w Berlinie. Rosyjski rząd zaprzecza, że ma cokolwiek wspólnego z zatruciem Navalnego.

Ostatnio edytowane środa, 23 wrzesień 2020 19:01
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie