Dlaczego Cypr hamuje wprowadzenie sankcji wobec białoruskich władz?

Dlaczego Cypr hamuje wprowadzenie sankcji wobec białoruskich władz?

Cypr próbuje powiązać sankcje UE wobec Białorusi z wprowadzeniem nowej "czarnej listy" dla urzędników z Turcji w związku z tureckimi odwiertami w basenie Morza Śródziemnego. I tym samym chce uczynić ze sprawy białoruskiej zakładnika.

Prezydent Cypru, Nicos Anastasiades, zgodził się, wraz z 26 innymi przywódcami UE na szczycie w sierpniu, na nałożenie zakazu wydawania wiz i zamrożenie aktywów białoruskim urzędnikom, którzy są winni przemocy i fałszowania wyborów.

Jednak w ostatnich dniach cypryjscy dyplomaci w Brukseli wprowadzili tak zwane "zastrzeżenie kontrolne", czyli tymczasowe weto, ze względu na konieczność przeprowadzenia "kontroli technicznych".

W stolicy UE nie bardzo wiedziano o co chodzi. Do czasu. W ostatnich dniach niektóre stolice europejskie otrzymały nowy zestaw tureckich nazwisk, które prezydent Anastasiades chce dodać do istniejącej już czarnej listy UE urzędników z Ankary w związku z odwiertami ropy i gazu na spornych wodach cypryjskich.

Unijni urzędnicy twierdzą, że Cypr na UE najpierw chce wymusić zgodę na nową listę turecką i jednocześnie powiązać z nią sankcje białoruskie i obie kwestie rozstrzygnąć w jednym pakiecie.

Dyplomaci w Brukseli nie podzielają jednak stanowiska Cypru. UE dąży bowiem do deeskalacji napięcia we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, a poszerzanie obecnej listy Turków objętych sankcjami temu rozwiązaniu raczej nie sprzyja. Grecki wiceminister spraw zagranicznych Miltiadis Varvitsiotis powiedział w czwartek w Brukseli europosłom, że Ateny chcą rozwiązać problemy śródziemnomorskie poprzez dialog. Dodał, że Turcja musi najpierw wycofać swoje siły. Przy okazji oskarżył tureckiego prezydenta Recepta Tayyipa Erdogana o "rewizjonistyczne" roszczenia terytorialne.

Oficjalnie Cypr zaprzecza, że chce powiązania sprawy Białorusi i Turcji. Kategorycznie zaprzeczamy, że groziliśmy zablokowaniem sankcji wobec Białorusi, jeśli nie będzie twardego pakietu w sprawie Turcji. Cypr od samego początku zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji na Białorusi - informują władze w Nikozji.

 

 

Ostatnio edytowane piątek, 11 wrzesień 2020 09:09
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie