Łatuszka pyta: Ile aktów przemocy jest potrzebnych wobec Białorusinów, zanim UE podejmie działania?

Łatuszka pyta: Ile aktów przemocy jest potrzebnych wobec Białorusinów, zanim UE podejmie działania?

Podczas wizyty w Pradze Paweł Łatuszka, członek białoruskiej opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, wezwał Unię Europejską do wywiązania się ze swojego zobowiązania wspierania demokracji i oznajmił, że nadszedł czas na decyzję krajów UE, aby po 5 listopada wraz z upływem kadencji, nie uznawać Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.

Jest to bardzo ważny i konieczny sygnał dla białoruskiego społeczeństwa. Czas na deklarację już minął. Potrzebne są działania - powiedział w Pradze  Łatuszka, który w czeskiej stolicy dwukrotnie spotkał się z Tomasem Petrickiem, ministrem spraw zagranicznych tego kraju.

Jak powiedział Łatuszka, w wywiadzie dla czeskiego serwisu Denik N, pierwsze spotkanie dotyczyło tego, jak Republika Czeska patrzy na sytuację w Mińsku i jakie kroki podejmie w UE, aby wspierać wewnętrzne zmiany, które zachodzą na Białorusi. Drugie było wynikiem stanowiska czeskiego premiera Andreja Babisa, który podjął decyzję, że nie weźmie udziału w spotkaniu premierów grupy Grupy Wyszechradzkiej V4 w Lublinie z udziałem Svetlany Cichanouskiej. 

Jak przekonywał Babis, nie chciał robić pochopnie kroku, który "nie jest zgodny ze stanowiskiem całej Unii Europejskiej". 

Paweł Łatuszka nie ukrywał rozczarowania postawą czeskiego premiera. Jestem wściekły na Babisa. W 1968 roku również było potrzebne międzynarodowe wsparcie - stwierdził były ambasador Białorusi w Polsce, który poinformował, że Polska i Litwa po 5 listopada nie będą uznawały Łukaszenki za prezydenta Białorusi. 

Unia Europejska nas nauczyła! Nauczyła nas demokracji! Teraz nadszedł czas, aby pomóc - powiedział Łatuszka w wywiadzie dla Radia Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). Zapytał przy tym, ile aktów przemocy jest potrzebnych wobec białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, zanim UE podejmie działania.

Ostatnio edytowane piątek, 11 wrzesień 2020 08:23
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie