Austria chce zmiany polityki migracyjnej Unii Europejskiej

Austria chce zmiany polityki migracyjnej Unii Europejskiej

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz chce ograniczyć prawo do azylu. W jego opinii państwa Unii Europejskiej powinny dobrowolnie przyjmować uchodźców. Jednocześnie wzywa do ściślejszej ochrony granic.

Zdaniem kanclerza Austrii Sebastiana Kurza reforma azylowa w UE musi koncentrować się przede wszystkim na ochronie granic zewnętrznych oraz walce z przemytnikami. Jednocześnie odrzuca on koncepcje, które zmuszają państwa do przyjęcia uchodźców.

Tymczasem podczas swojej prezydencji w UE Niemcy zamierzają kontynuować reformę unijnej polityki azylowej. W myśl wstępnych założeń na terytorium UE mogliby wjechać tylko ci migranci, którzy "mają szanse powodzenia kontynuować podróż".

W obecnej debacie na temat uchodźców kanclerz Austrii Kurz, w przeciwieństwie do rządu Niemiec, opowiada się również za większą odpowiedzialnością ze strony państw. Jeśli kraje UE są skłonne przyjąć uchodźców, najlepszym sposobem na to jest przesiedlenie uchodźców znajdujących się w trudnej sytuacji bezpośrednio z obszarów kryzysowych - powiedział szef austriackiego rządu. 

Kurz ostrzegł przed zmianami społecznymi spowodowanymi migracją. "Częściowo mamy do czynienia ze zjawiskiem importowanego antysemityzmu. I trudno jest też krajom przyjmującym przekazać migrantom europejskie wartości" - powiedział austriacki kanclerz. 

Ostatnio edytowane czwartek, 03 wrzesień 2020 07:13
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie