Litwa chce sankcji dla władz Białorusi i przedstawia plan rozwiązania kryzysu

Litwa chce sankcji dla władz Białorusi i przedstawia plan rozwiązania kryzysu

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius powiedział, że zaproponuje dzisiaj nałożenie sankcji UE na białoruskich urzędników odpowiedzialnych za fałszowanie głosów i przemoc wobec protestujących.

Minister zapowiedział, że poruszy tę kwestię na wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych UE. "Nie chcemy kolejnego oświadczenia o obawach. Chcemy działać", powiedział Linkevičius.

"Urzędnicy, którzy używali nadmiernej siły, muszą czuć się odpowiedzialni, więc zaproponuję nałożenie indywidualnych sankcji na urzędników i polityków, którzy są bezpośrednio odpowiedzialni za użycie siły przeciwko pokojowym demonstrantom i oszustwa wyborcze", dodał szef litewskiego MSZ.

Minister powiedział, że zaproponuje również uruchomienie unijnego funduszu wspierającego ofiary represji na Białorusi.

Linkevičius poinformował, że przedstawi swoim europejskim kolegom plan litewskiego prezydenta Gitanasa Nausėdy dotyczący rozwiązania kryzysu na Białorusi.

Plan zakłada po pierwsze, że władze Białorusi zaprzestają użycia siły wobec swoich obywateli i deeskalują sytuację. Po drugie, władze Białorusi uwalniają więźniów, których liczba jest już liczona w tysiącach. Po trzecie, Białoruś wznawia dialog ze swoim społeczeństwem obywatelskim. Warunkiem realizacji trzeciego punktu jest utworzenie rady narodowej złożonej z przedstawicieli rządu oraz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i wspólne poszukiwanie sposobów wyjścia z kryzysu. 

Ostatnio edytowane piątek, 14 sierpień 2020 07:23
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie