Koronawirus. Belgijskie służby ostrzegają przed rosyjską dezinformacją i propagandą

Koronawirus. Belgijskie służby ostrzegają przed rosyjską dezinformacją i propagandą
Unia Europejska oraz władze takich państw jak Hiszpania czy Włochy nie radzą sobie z pandemią. Europa poniosła porażkę - takie są główne tezy kremlowskich przekazów - czytamy we wspólnym raporcie belgijskich służb specjalnych: Państwowej Służby Bezpieczeństwa (VSSE) oraz wojskowej Służby Wywiadu Ogólnego i Bezpieczeństwa (SGRS), który 21 kwietnia został opublikowany na stronach internetowych VSSE.
 
Co interesujące, kremlowski przekaz jest spójny ze stanowiskiem np. polskiego rządu, który werbalnie deklaruje się jako antyrosyjski. Jak zauważają belgijskie służby "rosyjska dezinformacja jest częścią strategii Kremla mającej na celu wzbudzenie niezgody i braku zaufania do władz krajowych i europejskich w celu osłabienia spójności społecznej. Dezinformacja jest również częściowo skoncentrowana na samym społeczeństwie rosyjskim, które musi być przekonane o skutecznym podejściu Rosji do kryzysu".
 
Rosyjska dezinformacja to także - jak ustaliły służby specjalne Belgii - najszerzej rozpowszechnione teorie, że wirus został stworzony przez laboratorium jako broń biologiczna i że jego rozprzestrzenianie jest promowane przez migrantów. Przesłania skierowane do Włochów i Hiszpanów skupiają się zatem na tym, jak ich odpowiednie władze nie zdołały opanować kryzysu, na porażce Europy i na tym, jak Rosja radzi sobie skutecznie z rozprzestrzenianiem się wirusa.
 
Działania te dotyczą także Belgii, gdzie najchętniej rosyjską propagandę powielają ruchy skrajnie prawicowe. Jak wynika z raportu, są wśród nich "Rycerze Flandrii", nowa grupa skrajnie prawicowa, która rozpowszechnia teorię, że koronawirus pochodzi ze szczepionki przeciwko grypie.
 
Inne skrajnie prawicowe grupy szerzą przesłania nienawiści wobec muzułmanów. Na przykład francuskojęzyczna grupa "Nation" w pewnym momencie rozpowszechniła wiadomość, że "wzywa się zarażonych muzułmanów do kaszlu na twarze niewiernych".
 
VSSE i SGRS stwierdziły również, że skrajna prawica stale łączy epidemię koronawirusa COVID-19 z imigracją. Mieszanka faktów, "fałszywych wiadomości" i prawicowej, ekstremistycznej retoryki ma dać jasny przekaz. Ten skrajnie prawicowy dyskurs dominuje obecnie w mediach społecznościowych, a wspólnym mianownikiem jest imigracja, która pogłębia rozprzestrzenianie się koronawirusa - czytamy w raporcie.
 
Prorosyjską retorykę i rosyjską propagandę w kontekście kryzysu koronawirusowego, szerzy także niedawno utworzony ruch "Squadra Europa". Jest to paneuropejski ruch skrajnie prawicowy, działający na Twitterze i innych mediach społecznościowych, z oddziałem w Belgii - informują belgijskie służby i dodają, że organizacja ta "publikuje komunikaty przeciwko imigracji, rzekomej islamizacji Europy i globalizacji". Łączy ona te zjawiska z epidemią koronawirusa. 
 
W raporcie VSSE i SGRS apelują o zachowanie czujności "wobec zagranicznych potęg, które domagają się strategicznych przejęć przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji w wyniku kryzysu koronawirusowego. Są to głównie spółki zaawansowane technologicznie."
 
Wreszcie belgijskie służby ostrzegają, że wymuszone pandemią nowe formy komunikacji między ośrodkami decyzyjnymi niosą ze soba ogromne ryzyko. Zagraniczne służby wywiadowcze mogą umiejętnie wykorzystać luki w systemach, uciekając się do szpiegostwa teleinformatycznego. Dlatego ważne jest, aby korzystać z najbezpieczniejszych platform i robić to w możliwie najbezpieczniejszy sposób,wykorzystując np. aktualne oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji, które pozwala na właściwe zarządzanie spotkaniem oraz na prawidłowe skonfigurowanie oprogramowania przez pracowników działu IT pod kątem pożądanego poziomu bezpieczeństwa.
Ostatnio edytowane wtorek, 21 kwiecień 2020 13:49
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie