300 tysięcy polskich pracowników medycznych wspomaga niemiecki system zdrowia i opieki społecznej

300 tysięcy polskich pracowników medycznych wspomaga niemiecki system zdrowia i opieki społecznej

Według lokalnych mediów w Niemczech blisko 300 tysięcy Polaków zapewnia opiekę zdrowotną w tym kraju, pracując jako lekarze i pielęgniarki w szpitalach, oraz jako opiekunowie osób starszych - donosi francuska agencja AFP w swojej depeszy z Berlina.

Naszym głównym zadaniem jako lekarzy jest profesjonalna opieka nad pacjentami. Nie mogłem zawieść mojego personelu w tym kluczowym momencie - mówi agencji AFP Andrzej Żebrowski, który pracuje w Prenzlau, 30 kilometrów od polsko-niemieckiej granicy. Żebrowski odbywa do szpitala codziennie 50-minutową podróż ze swojego domu w Szczecinie. "Oczywiście oddzielenie się od mojej rodziny nie jest łatwe, ale moja żona i siedmioletni syn rozumieją i akceptują moją decyzję" - powiedział.
 
Jak informuje AFP, bez polskiego personelu medycznego niemieckie szpitale w Brandenburgii miałyby problem z funkcjonowaniem. Według Franka Ullricha Schulza, prezesa regionalnego stowarzyszenia medycznego w Brandenburgii, w niektórych szpitalach w pobliżu granicy Polacy stanowią ponad 30 procent personelu. Aby zachęcić osoby dojeżdżające do pracy, niektóre niemieckie regiony przygraniczne oferują od 40 do 65 euro dziennie na opłacenie posiłków i pokoi hotelowych.
 
W szpitalu w Prenzlau około połowy personelu stanowią Polacy. Pracuje tam aż 22 polskich lekarzy. "Bez nich nie byłoby możliwe przeprowadzenie pilnie potrzebnych zabiegów i operacji - powiedziała AFP dyrektor szpitala Marita Schoenemann.
 
Z kolei dyrektor szpitala w graniczącym z Polską Schwedt mówi AFP, że połowa z 40 polskich pracowników personelu medycznego postanowiła zostać w Niemczech. Bez nich szpital musiałby zostać zamknięty - powiedział Ulrich Gauk, dyrektor szpitala Asklepios w Schwedt. 
Ostatnio edytowane środa, 08 kwiecień 2020 20:34
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie