Szef europejskiej nauki odchodzi rozczarowany odpowiedzią UE na COVID-19

Szef europejskiej nauki odchodzi rozczarowany odpowiedzią UE na COVID-19

Prof. Mauro Ferrari zrezygnował z funkcji przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), mówiąc, że „jest bardzo rozczarowany odpowiedzią Europy na Covid-19” - informuje Financial Times.

Gazeta donosi, że czołowy naukowiec w Unii Europejskiej, który rozpoczął swoją czteroletnią kadencję 1 stycznia, był rozczarowany tym, że nie przekonał Brukseli do podjęcia skoordynowanej reakcji na pandemię. Przybyłem do ERC jako gorący zwolennik UE, ale kryzys Covid-19 całkowicie zmienił moje poglądy, choć ideały współpracy międzynarodowej nadal popieram z entuzjazmem - napisał w swoim liście prof. Ferrari.

Financial Times publikuje w całości list byłego już przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. My zamieszczamy jego najistotniejsze fragmenty.

Jestem bardzo rozczarowany europejską odpowiedzią na Covid-19, szczególnie w zakresie całkowitego braku koordynacji polityk opieki zdrowotnej między państwami członkowskimi, powtarzającego się sprzeciwu wobec spójnych inicjatyw wsparcia finansowego, wszechobecnych jednostronnych zamknięć granic oraz marginalnej skali synergicznych inicjatyw naukowych.

Obawiam się, że wystarczająco dużo widziałem zarówno jeśli chodzi o zarządzanie nauką, jak i operacje polityczne w Unii Europejskiej.

W ciągu tych trzech długich miesięcy rzeczywiście spotkałem wiele doskonałych i zaangażowanych osób na różnych poziomach organizacji ERBN i WE.

Jednak straciłem wiarę w sam system. A teraz czasy wymagają zdecydowanych, skoncentrowanych i zaangażowanych działań - wezwania do odpowiedzialności dla wszystkich, którzy mają aspiracje, aby zmienić sytuację w obliczu tej niszczycielskiej tragedii.

 

Ostatnio edytowane wtorek, 07 kwiecień 2020 22:37
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie