Rosja aresztuje za krytykę rządu i oskarżenia o fałszowanie statystyk w sprawie koronawirusa

Rosja aresztuje za krytykę rządu i oskarżenia o fałszowanie statystyk w sprawie koronawirusa
Rosyjska policja zatrzymała szefową pozarządowej rosyjskiej organizacji Sojusz Lekarzy. Anastazja Wasilijewa, która krytykowała Kreml za to, że nie radzi sobie z pandemią koronawirusa, została wczoraj wieczorem zawleczona na posterunek policji, gdzie straciła przytomność.
 
Anastazja Wasilijewa została zatrzymana wraz z innymi działaczami podczas próby dostarczenia sprzętu medycznego w obwodzie nowogrodzkim w Rosji.
Na nagraniu wideo z tego incydentu widzimy, że Wasilijewa została wciągnięta na miejscowy posterunek policji przez policjantów i mężczyzn w maskach medycznych. Na posterunku straciła przytomność, prawdopodobnie dlatego, że była duszona - twierdzą działacze Sojuszu Lekarzy.
 
Wasilijewa noc spędziła w areszcie śledczym. Postawiono jej zarzuty łamania obowiązkowych środków kwarantanny i sprzeciwiania się poleceniom policji.
 
Sojusz Lekarzy bardzo krytycznie ocenia przygotowania rządu do wybuchu koronawirusa, oskarżając rosyjskie władze o podrabianie oficjalnych statystyk dotyczących liczby przypadków koronawirusa i brak wyposażenia szpitali w niezbędne środki medyczne.
 
Grupa krytykowała kilka dni temu rządowy transport lotniczy sprzętu medycznego i respiratorów do Stanów Zjednoczonych.
"Cóż, wspaniale" - napisali na Twitterze. "Zbieramy pieniądze w całym kraju na zakup medycznego sprzętu ochronnego, a nasz rząd sprzedaje środki ochrony osobistej do USA. To kpina."
Ostatnio edytowane piątek, 03 kwiecień 2020 13:36
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie