Liderzy PO i PSL nie podpisali się pod listem do Tuska w sprawie wydalenia Fideszu z EPP

Liderzy PO i PSL nie podpisali się pod listem do Tuska w sprawie wydalenia Fideszu z EPP
Liderzy trzynastu partii politycznych należących do Europejskiej Partii Ludowej EPP skierowali wczoraj list do szefa EPP Donalda Tuska, w którym wezwali do wydalenia węgierskiego Fideszu Victora Orbana z EPP i wyrazili poparcie dla działań Tuska i kierownictwa EPP w tej sprawie.
 
Co ciekawe pod listem brakuje podpisów liderów polskich partii należących do EPP, czyli Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nie znajdziemy też podpisów przywódców niemieckiej CDU, ani partii z Bułgarii, Francji, Włoch czy Hiszpanii.
 
1 kwietnia o wykluczenie Fideszu ze struktur EPP apelował w swoim liście otwartym do członków frakcji Donald Tusk.
 
Poniżej prezentujemy treść listu skierowanego do Donalda Tuska
 
Jako przywódcy partii członkowskich PPE, mających głębokie korzenie w centroprawicowych i proeuropejskich tradycjach politycznych naszych krajów, pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie rozwojem sytuacji politycznej na Węgrzech, w szczególności ustawą uchwaloną przez węgierski parlament 30 marca, która pozwala rządowi węgierskiemu na nieograniczone w czasie przedłużenie stanu wyjątkowego w kraju i pozwala premierowi Viktorowi Orbánowi rządzić na mocy dekretu. 
 
Stanowi to wyraźne pogwałcenie podstawowych zasad liberalnej demokracji i europejskich wartości. Walka z covid-19 wymaga szeroko zakrojonych działań, jednak wirus nie może być wykorzystywany jako pretekst do przedłużania stanu wyjątkowego na czas nieokreślony. Obawiamy się, że premier Orbán wykorzysta swoją nowo uzyskaną władzę do dalszego rozszerzania kontroli rządu nad społeczeństwem obywatelskim.
 
EPP jest zaangażowana w ochronę liberalnej demokracji, niepodważalnych praw jednostki i rządów prawa, które są podstawowymi zasadami, na których opiera się nie tylko nasza rodzina polityczna, ale także Unia Europejska. 
 
Od pewnego czasu obserwujemy degradację rządów prawa na Węgrzech. Obecnie Fidesz jest zawieszony w składzie EPP z powodu nieprzestrzegania zasady praworządności. Ostatnie wydarzenia potwierdziły jednak nasze przekonanie, że Fidesz, przy obecnej polityce, nie może cieszyć się pełnym członkostwem w EPP.
 
Pragniemy wyrazić nasze pełne poparcie dla prezydenta Donalda Tuska i całego kierownictwa EPP w obronie integralności naszej rodziny politycznej. Wzywamy do wydalenia Fideszu z EPP zgodnie z art. 9 statutu EPP. Ponadto podkreślamy nasze poparcie dla Komisji Europejskiej i wzywamy państwa członkowskie do podjęcia wspólnych działań w celu zdecydowanego rozwiązania sytuacji na Węgrzech.
 
Mamy przed sobą trudne czasy. Silna i zjednoczona Europa, przywiązana do podstawowych wartości, jakimi są wolność, demokracja, równość, praworządność oraz poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej, jest koniecznością dla nas wszystkich. 
 
Ostatnio edytowane piątek, 03 kwiecień 2020 10:36
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie