Były brytyjski premier chce powołania "światowego rządu"

Były brytyjski premier chce powołania "światowego rządu"
Teraz nadszedł czas, aby światowi przywódcy utworzyli jeden światowy rząd, który zajmie się kryzysem medycznym i gospodarczym spowodowanym pandemią chińskiego koronawirusa - powiedział w czwartek były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

Były przywódca Partii Pracy stwierdziłł, że potrzebna jest grupa zadaniowa, w skład której weszliby światowi liderzy, eksperci w dziedzinie zdrowia oraz szefowie międzynarodowych organizacji, którzy mieliby "najwyższe i nieograniczone uprawnienia wykonawcze do koordynowania reakcji".

Brytyjski The Guardian zauważa jednak, że Brown nie wskazał, kto będzie mianował "przywódców", jak długo będą sprawować władzę i koordynować działania, ani jakie będą ich uprawnienia. Brown chce, aby nowa globalna władza "wymusiła rozwiązanie kryzysu". To nie jest coś, z czym można sobie poradzić w jednym kraju - powiedział i dodał, że musi to być skoordynowana globalna reakcja.
 
Były brytyjski premier przekonywał, że obecny kryzys jest inny niż ten, w który był zaangażowany w 2008 roku podczas globalnej katastrofy finansowej. To był problem ekonomiczny, który miał przyczyny ekonomiczne i miał ekonomiczne rozwiązanie - stwierdził.
 
Brown powiedział, że proponowana przez niego światowa grupa zadaniowa będzie walczyć z kryzysem na dwóch frontach. Konieczne byłoby podjęcie skoordynowanych wysiłków w celu znalezienia szczepionki oraz zorganizowania produkcji i zapobiegania spekulacjom.
 
Potrzebujemy jakiegoś działającego organu wykonawczego - stwierdził Brown. Gdyby to od niego zależało, to uczyniłby z G20 szerszą organizację, ponieważ "w obecnej sytuacji trzeba słuchać krajów, które są najbardziej dotknięte kryzysem, krajów, które z nim walczą i krajów, w których istnieje potencjał, że może ucierpieć ogromna liczba osób - takich jak te w Afryce.
Ostatnio edytowane czwartek, 26 marzec 2020 11:26
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie