Miliony masek z Chin trafia do Europy, ale jak na razie nie do Polski

Miliony masek z Chin trafia do Europy, ale jak na razie nie do Polski
Wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany na antenie TVP1, czy w Polsce nie zabraknie maseczek ochronnych, odpowiedział, że są one sprowadzane z zagranicy. Ściągamy z zagranicy ten towar, zewsząd, skąd tylko można - dodał. Z zewsząd nie bardzo się da, bowiem ponad połowa produkcji odbywa się w Chinach. 
 
Ile maseczek potrzebuje Polska, ile jest ich w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych, ile zamówiono i u kogo? Na te wszystkie pytania nie ma odpowiedzi, bo albo to jest tajemnica państwowa, albo najłagodniej mówiąc, nie ma się czym chwalić.
 
W ubiegłym tygodniu nasz MSZ poinformował, że Chiny wyślą do Polski 20.000 masek, 5.000 kombinezonów ochronnych, 5.000 okularów medycznych, 10.000 jednorazowych rękawic medycznych i 10.000 ochraniaczy na buty. Przy skali zakupów dokonywanych przez inne kraje i skali dostaw, te liczby wydają się śmieszne.
 
Francuski LVMH największa na świecie grupa zajmująca się towarami luksusowymi, zamówiła u chińskiego dostawcy 40 milionów masek, które pomogą Francji poradzić sobie z epidemią koronawirusa. Pierwsze zamówienie, na 10 milionów masek, zostanie dostarczone w najbliższych dniach. Ta początkowa partia zostanie przekazana francuskiej służbie zdrowia do dystrybucji wśród osób potrzebujących na początku przyszłego tygodnia.
 
W czwartek, Francuskie Siły Zbrojne dostarczyły 5 milionów masek do Ministerstwa Zdrowia w celu ich dystrybucji, a wcześniej francuskie władze przekazały już 30 milionów masek dla personelu medycznego w całej Francji, co wystarczy na zaledwie kilka dni.
 
W Stanach Zjednoczonych, urzędnicy obawiają się, że szpitale będą przytłoczone coraz większą liczbą pacjentów, jeśli obecne tempo infekcji będzie się utrzymywać. W tym miesiącu urzędnicy oszacowali, że gdyby epidemia trwała rok, USA będą potrzebowały 3,5 miliarda masek N95, które chronią pracowników służby zdrowia. W chwili wybuchu kryzysu w amerykańskim magazynie krajowym znajdowało się zaledwie 12 milionów masek N95 i 30 milionów masek chirurgicznych.
 
Pentagon w minionym tygodniu zapowiedział, że przekaże 5 milionów masek i 2.000 respiratorów Departamentowi Zdrowia z rezerwy strategicznej wojska w celu wsparcia walki z koronawirusem.

Około 3 milionów masek jest dziś w drodze do Włoch - poinformowała agencja ANSA, z czego 1,2 miliona z Egiptu, 40 tysięcy z Indii, 1,5 miliona sztuk i 100 respiratorów z Chin, a około 1 miliona masek przyleci z Rosji.

W ubiegły wtorek na lotnisku w hiszpańskiej Saragossie wylądował samolot przewożący pomoc z Chin. Dostarczył 500.000 masek medycznych przekazanych przez Fundację Jack Ma i Fundację Alibaba, która została odebrana przez urzędników hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. 

Wtorkowa wysyłka pomocy do Hiszpanii jest następstwem podobnej wysyłki 300.000 masek z Chin do Belgii w poniedziałek.
 
Natomiast grecki minister zdrowia Vassilis Kikilias odwiedził w środę ambasadę chińską w Atenach, gdzie otrzymał 50.000 masek od chińskiego wysłannika Zhanga Qiyue. Maski były darowizną od Chin na potrzeby Grecji.
 
W czasie, kiedy chiński sprzęt i środki ochrony osobistej płyną do europejskich państw, prezydent Andrzej Duda w środę 18 marca zadeklarował, że w związku z epidemią koronawirusa w Polsce zwróci się o pomoc do prezydenta Chin, którego zna osobiście.
 
 
Ostatnio edytowane sobota, 21 marzec 2020 18:06
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie