Koronawirus. Rządy w Europie wspierają firmy i pracowników. Polski rząd organizuje konferencje prasowe

Koronawirus. Rządy w Europie wspierają firmy i pracowników. Polski rząd organizuje konferencje prasowe

Rządy państw Unii Europejskiej doskonale zdają sobie sprawę, że pandemia koronawirusa ma ogromy wpływ na funkcjonowanie gospodarki. W Europie wiedzą, że bez nadzwyczajnych środków przedsiębiorstwa nie przetrwają, a miliony ludzi straci pracę. Stąd też podejmowane są już w tej chwili decyzje, które mają zminimalizować negatywne skutki pandemii. Polski rząd czeka. Nie bardzo wiadomo na co. 

Niemcy

Rząd Angeli Merkel zapowiedział wsparcie dla firm i pracowników. Niemiecki rząd chce pomóc firmom udzielając im kredytów na "nieograniczoną skalę" - takie obietnice złożył wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz oraz minister gospodarki Peter Altmaier . Dzięki radykalnemu zwiększeniu gwarancji rządowych państwowy bank KfW dysponować ma ogromnymi środkami na kredyty. Altmaier podkreślił, że "żadne zdrowe przedsiębiorstwo nie może zbankrutować ze względu na koronawirusa, podobnie jak nie może zostać zlikwidowane żadne miejsce pracy".

Niemiecki parlament w ekspresowym tempie uchwalił nowelizację ustawy o pracy w skróconym wymiarze godzin. Ustawa ta umożliwia dotowanie płac przez urząd pracy. W ten sposób pracownicy firm mają być chronieni przed zwolnieniami.

„Wielka koalicja podejmuje działania w kryzysie wywołanym koronawirusem. Poza medycznymi środkami ochronnymi podjęliśmy decyzję o wielkim pakiecie pomocowym dla niemieckiej gospodarki: kompleksowe przepisy dotyczące pracy w niepełnym wymiarze godzin, pomoc w utrzymaniu płynności finansowej, gwarancje i odroczenia terminu płatności podatku dla dotkniętych (koronawirusem) branż” – napisał na Twitterze szef CSU Markus Soeder.

Francja

We wtorek, 17 marca, minister gospodarki, Bruno Le Maire sformalizował plan wsparcia przedsiębiorstw w wysokości 45 miliardów euro, aby pomóc firmom mocno dotkniętym epidemią Covid-19. „Toczy się wojna przeciwko wirusowi, ale także wojna gospodarcza i finansowa” - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym.

Francja odracza podatek dochodowy od osób prawnych i obciążenia socjalne, szacowane na marzec i kwiecień na 32 mld euro. Paryż liczy, że część z tej kwoty uda się po zakończeniu pandemii odzyskać, ale w przypadku firm, które staną na skraju bankructwa, opłaty te zostaną po prostu anulowane. 

Utworzony zostanie również fundusz solidarności w wysokości „minimum” miliarda euro „dla mikroprzedsiębiorców, najmniejszych przedsiębiorstw oraz samozatrudnionych, którzy mają mniej niż milion euro obrotu” i którzy „ stracili między marcem 2019 r. a marcem 2020 r. 70% swoich obrotów ”.

Program pracy krótkoterminowej, który umożliwia pracodawcom utrzymanie prawie wszystkich świadczeń (nawet do 4,5-krotności minimalnego wynagrodzenia), powinien kosztować francuskie finanse publiczne 8,5 mld euro. Jest to kwota zapisana w budżecie na dwa miesiące. Ponadto wypłacane są dzienne świadczenia dla pracowników zmuszonych do zaprzestania pracy (1,5 mld) oraz fundusz kompensacyjny dla osób prowadzących działalność na własny rachunek przez miesiąc (2 mld).

Rząd francuski zapowiedział także wsparcie ze strony państwa i Banque de France  dla obywateli w negocjacjach ze swoim bankiem w sprawie zmiany harmonogramu spłat kredytów bankowych.

Poza tym uznano koronawirusa za przypadek siły wyższej w zamówieniach publicznych. W związku z tym w przypadku wszystkich państwowych i lokalnych zamówień publicznych nie będą wobec wykonawców stosowane kary za opóźnienie. 

Szwecja

Rząd Szwecji przedstawił w poniedziałek pakiet kryzysowy o wartości ponad 27 mld euro, mający pomóc firmom w związku ze stratami wywołanymi koronawirusem. Jego głównym celem jest utrzymanie płynności wypłacania wynagrodzeń.

Budżet państwa przez najbliższe dwa miesiące pokrywać będzie koszty pensji pracowników, przebywających na zwolnieniach chorobowych. Rząd dopłaci także do wynagrodzeń w przypadku skrócenia czasu pracy. Dzięki temu zatrudnieni, których etat zostanie zmniejszony do 40 proc., będą mogli zachować 90 proc. dochodów.

Pozostałe rozwiązania dotyczą możliwości odroczenia terminów płacenia podatków oraz składek przez przedsiębiorców. Podatki za styczeń lub luty państwo szwedzkie zwróci firmom. 

Włochy

Premier Giusseppe Conte podpisał dekret "Cure Italia". 

"Kuracja Włoch" to 25 miliardów euro przeznaczonych na pomoc dla firm, rodzin oraz wsparcie służby zdrowia w związku z epidemią koronawirusa.

W tej kwocie 10 miliardów euro przeznaczono na pomoc dla firm i pracowników, a 3 miliardy na służbę zdrowia i Obronę Cywilną. 85 milionów euro na wsparcie trwającego w całym kraju nauczania na odległość w tygodniach zamknięcia szkół wszystkich szczebli.

1,2 miliarda euro przeznacza Rzym na nadzwyczajny urlop rodzicielski w wysokości 50% wynagrodzenia oraz, alternatywnie, bony na opiekę nad dziećmi dla pracujących rodziców, zatrudnionych lub pracujących na własny rachunek, z nieletnimi dziećmi w domu.

Zawieszenie podatku u źródła od składek na ubezpieczenie społeczne i składki na ubezpieczenia społeczne. Zawieszenie dotyczy podmiotów z obrotem do 2 milionów euro i bez ograniczeń dochodów firmy z sektorów najbardziej dotkniętych pandemią. 

Do 31 maja 2020 roku włoska skarbówka zawiesza wszystkie działania kontrolne.

Wprowadza się ulgę podatkową w wysokości 60% dla podmiotów, które dla prowadzenia działalności wynajmują powierzchnię handlową

W 2020 roku Włosi będą mogli także odliczyć 50 procent kosztów odkażania miejsca pracy i narzędzi roboczych ale maksymalnie 20.000 euro. 

Włoski rząd 600 mln euro przeznaczy na ratowanie włoskich linii lotniczych Alitalia i prawdopodobnie zostaną one znacjonalizowane.

Hiszpania

Rząd Hiszpanii zatwierdził plan pomocy o wartości 2,8 mld euro dla wspólnot autonomicznych poszkodowanych wskutek pandemii koronawirusa.

Rząd Pedro Sancheza przewiduje także skierowanie dodatkowej kwoty 1 mld euro do budżetu ministerstwa zdrowia oraz 14 mld euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw poszkodowanych pandemią Covid-19. Chodzi głównie o spółki z sektora gastronomii oraz transportu.

Hiszpański rząd, mimo trudnej sytuacji finansów publicznych, pracuje w tej chwili nad pakietem pomocowym dla pracowników i rodzin.

Dania

Aby powstrzymać niektóre prywatne firmy przed masowymi zwolnieniami pracowników, duński rząd zgodził się do czerwca finansować 75 procent ich wynagrodzenia.

Na pomoc rządu będą mogły liczyć te firmy, które z powodu ograniczenia działalności spowodowanej zagrożeniem koronawirusem planują zwolnić co najmniej 30 procent załogi lub więcej niż 50 pracowników. To część porozumienia zawartego przez duński rząd z pracodawcami.

 

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie