Wiceszefowa Socjalistów w PE twierdzi, że Europa nie wywiązała się z umowy z Turcją

Wiceszefowa Socjalistów w PE twierdzi, że Europa nie wywiązała się z umowy z Turcją
Wiceprzewodnicząca Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, Kati Piri, skrytykowała Unię Europejską za niespełnienie obietnic złożonych Turcji w ramach umowy o readmisji w 2016 roku, po tym jak Ankara ogłosiła, że nie będzie już powstrzymywać napływu migrantów do Europy.

W swoim wpisie na Twitterze Piri podzieliła się długą listą obietnic, których Unia Europejska nie dotrzymała. Zauważyła, że Europa nadal nie wprowadziła ruchu bezwizowego dla obywateli Turcji, mimo że umowa przewidywała zniesienie obowiązku wizowego do końca 2016 roku.
"6 mld euro do 2018 r. (i nie przewidziano żadnych nowych środków finansowych)? Modernizacja Unii Celnej? (zablokowane przez Radę) Otwarcie nowych rozdziałów akcesyjnych? (nigdy nie nastąpiło)" - pisze wiceszefowa frakcji S&D. Zauważyła również, że w ciągu trzech lat przesiedlono tylko 25 000 uchodźców, mimo że umowa ta obiecuje przesiedlenie na dużą skalę.
 
"Ironia polega na tym, że nagle wszyscy przywódcy UE wzywają do podtrzymania umowy UE-Turcja, podczas gdy nie zarezerwowano żadnych środków na jej kontynuację" - dodała Piri w innym wpisie.
 
Ankara i Bruksela podpisały porozumienie w 2016 roku, aby znaleźć rozwiązanie problemu napływu uchodźców zmierzających do Unii. Zgodnie z porozumieniem, Turcji obiecano w sumie 6 mld euro pomocy finansowej, która początkowo miała zostać przyznana krajowi w dwóch etapach i wykorzystana przez turecki rząd na sfinansowanie projektów dla syryjskich uchodźców. W ramach porozumienia obiecano również swobodę wizową dla obywateli tureckich.
Wreszcie, zgodnie z porozumieniem miała zostać również zreformowana unia celna. W zamian za te obietnice UE, Turcja wzięła na siebie odpowiedzialność za zniechęcanie do nielegalnej migracji przez Morze Egejskie poprzez podjęcie bardziej rygorystycznych środków przeciwko handlarzom ludźmi i poprawę warunków życia ponad 3 milionów Syryjczyków mieszkających w Turcji.

Według różnych danych w Turcji przebywa od 3,7 mln do 4,1 mln migrantów głównie z Syrii, ale także z Pakistanu, Afganistanu i krajów północnej Afryki.
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie