Centrolewica wygrywa ważne wybory regionalne na północy Włoch

Centrolewica wygrywa ważne wybory regionalne na północy Włoch
Prawicowa populistyczna Liga Matteo Salviniego poniosła porażkę w ważnych wyborach regionalnych we Włoszech. W regionie Emilia-Romagna kandydatka Ligi Lucia Borgonzoni przegrała w niedzielę z centrolewicowym kandydatem Partii Demokratycznej Stefano Bonaccinim. 

Wybory w tym najbardziej uprzemysłowionym regionie na północy Włoch były istotnym sprawdzianem dla rządu niezależnego premiera Giuseppe Conte, ponieważ Emilia-Romagna zawsze była w rękach lewicy. Strata tego regionu na rzecz Ligi byłaby poważnym ciosem dla koalicji rządowej w Rzymie. 

Salvini miał nadzieję na zwycięstwo w niedzielnych wyborach, co pozwoliłoby mu naciskać na przeprowadzenie przyspieszonych wyborów na szczeblu krajowym. Jednak Lucia Borgonzoni
otrzymała tylko 43,7 proc. głosów, podczas gdy kandydat socjaldemokratów i urzędujący prezydent regionu Bonaccini otrzymał 51,4 proc.
 
W tym samym czasie odbyły się wybory w Kalabrii, gdzie zwycięstwo świętowała kandydatka centroprawicy Jole Santelli, związana przez lata z Silvio Berlusconim, która uzyskała ponad 55 procent głosów.
 
W obu regionach zanczące porażki poniósł Ruch Pięciu Gwiazd. W Emilii-Romagnii partia, która kiedyś powstała jako eurosceptyczny ruch protestu, uzyskała mniej niż pięć procent głosów. Ze względu na zbliżającą się katastrofę, minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio już w ubiegłym tygodniu zrezygnował ze stanowiska lidera partii.
 
Koalicja Ruchu Pięciu Gwiazd i Socjaldemokratów rządzi we Włoszech od września 2019 roku. Te dwie diametralnie różne siły polityczne utworzyły koalicję po tym, jak ówczesny minister spraw wewnętrznych Salvini zerwał koalicję Ligi z Ruchem Pięciu Gwiazd.
 
Komentatorzy zwracają uwagę na niezwykle wysoką frekwencję w ostatnich włoskich wyborach regionalnych. W Emilii-Romagnii wyniosła ona ponad 67 procent, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w ostatnich wyborach. Taka frekwencja bezsprzecznie jest wynikiem działania oddolnego ruchu społecznego "Sardynek", który zmobilizował dziesiątki tysięcy przeciwników Ligi oraz standardów, jakie to ugrupowanie próbuje wprowadzać do włoskiego życia politycznego, a które zdaniem "Sardynek" sprowadzają się do prawicowej mowy nienawiści.
 
jn
 
Ostatnio edytowane wtorek, 28 styczeń 2020 09:28
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie