Erdogan wzywa diasporę turecką do zajmowania stanowisk w rządach

Erdogan wzywa diasporę turecką do zajmowania stanowisk w rządach
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał Turków w Europie i na świecie, aby w krajach, w których żyją obejmowali ważne stanowiska rządowe. W zamian obiecuje wsparcie tureckich agencji. 
 
Erdogan wygłosił ten apel podczas spotkania z turecką diasporą w Genewie i przedstawicielami tureckiej organizacji o nazwie Unia Międzynarodowych Demokratów (UID, dawniej UETD) w Genewie na marginesie Światowego Forum Uchodźców, które odbyło się w dniach 16-18 grudnia 2019 roku.
 
UID jest często opisywany w mediach zachodnich jako długie ramię prezydenta Erdoğana w Europie, które mobilizuje turecką i muzułmańską diasporę do realizacji celów politycznych islamskich przywódców Turcji.
 
W swoim przemówieniu Erdogan podkreślił, że Turcy mieszkający w Europie powinni starać się zdobyć ważne stanowiska w rządach krajów przyjmujących. Zwrócił się również do przedstawicieli krajów UID o współpracę z innymi grupami diaspory i obiecał pełne wsparcie ze strony tureckich agencji rządowych.
 
W spotkaniu UID wzięli udział: minister spraw wewnętrznych Süleyman Soylu, minister obrony Hulusi Akar, minister technologii i przemysłu Mustafa Varank, rządzący urzędnicy Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz inni przedstawiciele rządu.
 
Rząd Turcji regularnie informuje przedstawicieli UID o swojej polityce i priorytetach oraz koordynuje działania UID. Ostatnie warsztaty koordynacyjne odbyły się w Antalyi, w południowej Turcji, w dniach 8-10 listopada 2019 r. Podczas spotkania po raz kolejny ujawniono powiązania UID z rządem prezydenta Erdogana oraz sposób, w jaki jest on kontrolowany przez urzędników partii rządzącej.
 
W warsztatach zorganizowanych przez oddział AKP w Antalyi uczestniczyło trzydziestu ośmiu przedstawicieli z 17 krajów europejskich. Przedstawiciele UID byli gośćmi tureckiej partii rządzącej w popularnym hotelu Ramada.

8 listopada członkowie UID zostali poinformowani przez tureckiego ministra spraw zagranicznych Mevlüta Çavuşoğlu o operacji wojskowej w północnej Syrii, dwustronnych stosunkach z państwami europejskimi oraz o wielu kwestiach z zakresu polityki zagranicznej. 
 
Cevdet Yılmaz, przewodniczący departamentu spraw zagranicznych AKP i były minister rozwoju, poinformował uczestników o polityce partyjnej i możliwych projektach oraz podkreślił znaczenie lobbingu w Europie, mówiąc: "Liczba Turków mieszkających za granicą osiągnęła 7 milionów i powinni oni angażować się w politykę, gospodarkę, sport i sztukę, aby prowadzić lobbing na rzecz Turcji".
 
Według strony internetowej Unia Międzynarodowych Demokratów (UID) została pierwotnie założona w Kolonii w 2004 r. jako Związek Tureckich Demokratów Unii Europejskiej (UETD). W 2018 roku na zjeździe w Sarajewie UETD zmienił nazwę na UID. W tym zjeździe uczestniczył prezydent Erdoğan. Obecnie grupa posiada 152 biura w 17 krajach: Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Luksemburg, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
Ostatnio edytowane środa, 25 grudzień 2019 11:45
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie