Jest taka bieda, że za chwilę może dojść do wybuchu społecznego

Jest taka bieda, że za chwilę może dojść do wybuchu społecznego

Rosja nie gwarantuje obywatelom pensji, która pozwalałaby im przeżyć nawet na granicy ubóstwa. Alieksiej Kudrin, szef Rosyjskiej Izby Obrachunkowej, ostrzega, że z powodu biedy w Rosji może dojść do wybuchu społecznego.

Zdaniem Kudrina ok. 12,5 miliona Rosjan żyje poniżej granicy ubóstwa. W Rosji za minimum socjalne uważa się kwotę ok. 11.000 rubli (ok. 660 PLN) a pensja minimalna wynosi niewiele ponad 500 PLN. Jak słusznie zauważa rosyjski analityk Władimir Wasiljew, osoby otrzymujące w Rosji płacę minimalną zarabiają kwotę poniżej minimum socjalnego. A do tego koszty utrzymania w Rosji są zdecydowanie niedoszacowane.

Jak wynika z wyliczeń specjalistów, żeby trzyosobowa rosyjska rodzina nie została uznana za żyjąca poniżej granicy ubóstwa, musi otrzymywać około 65 tysięcy rubli miesięcznie (tj. około 4 tys. PLN). 

Wasiljew twierdzi, że płaca minimalna w Rosji powinna być co najmniej podwojona w porównaniu do obecnego poziomu. W jego opinii Federacja Rosyjska nie daje nawet deklaratywnej gwarancji tego, iż pracownicy otrzymają pensję potrzebną do przetrwania na minimalnym poziomie.

Według wyliczeń Wasiljewa, aby dochód rosyjskiej rodziny nie spadł poniżej granicy ubóstwa, to na członka rodziny powinno przypadać co najmniej 20,9 tys. rubli miesięcznie netto (tj. nieco ponad 1700 PLN). Co więcej, wysokość tego minimalnego dochodu powinna być większa w miastach dużych, w których koszty życia są najwyższe.

Przypomnijmy, że według rosyjskiego urzędu statystycznego "Rossstat", w pierwszym półroczu 2019 roku średnie wynagrodzenie w Federacji Rosyjskiej wynosiło 42 tys. rubli (nieco ponad 2.560 PLN). To, co jest bolączką Rosjan, to wielkie różnice pomiędzy wynagrodzeniami w dużych miastach a prowincją. O ile w Moskwie średnia pensja wynosi niemal 80 tys. rubli (ok. 4.870 PLN), to w większości rosyjskich regionów jest to zaledwie ok. 25 tys. rubli czyli ok. 1.500 PLN. 

Opr. R. Jórczak

 

 

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie