Rosjanie ukradli z okrętów nawet sedesy...

Rosjanie ukradli z okrętów nawet sedesy...

Rosjanie ukradli osprzęt elektryczny, lampy i sedesy z ukraińskich okrętów zatrzymanych w Cieśninie Kerczeńskiej.

Jak poinformował, cytowany przez portal "Meduza.io", Ihor Woronczenko naczelny dowódca marynarki wojennej Ukrainy, Rosjanie doprowadzili do ruiny ukraińskie okręty.

-   Zdjęli nawet lampy sufitowe, zabrali gniazdka i muszle klozetowe - powiedział Woronczenko. Dodał trakże, że okręty Berdjansk, Nikopol, a także holownik Jany Kapu zostały oddane przez Rosjan w bardzo złym stanie. 

Według Woronczenki jednostki nie mogły płynąć samodzielnie i muszą być holowane na wody terytorialne Ukrainy. Statki zatrzymane w Cieśninie Kerczeńskiej strona rosyjska przetrzymywała przez 12 miesięcy. Międzynarodowy Trybunał ONZ ds. Prawa Morskiego orzekł, że Rosja powinna zwrócić statki, ale Moskwa odmówiła, twierdząc, że jurysdykcja trybunału nie obejmuje incydentu sprzed roku.

W rezultacie statki stronie ukraińskiej zostały przekazane 18 listopada "w geście dobrej woli".

Przypomnijmy, że jednostki ukraińskiej marynarki wojennej zostały ostrzelane i przejęte przez Rosjan w listopadzie 2018 roku. Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty, gdy kierowały się z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. 24 ukraińskich marynarzy aresztowano.

Marynarze wrócili na Ukrainę 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych w Rosji i na Ukrainie, która objęła po 35 osób z każdej ze stron.

Opr. R. Jórczak

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie