Greenpeace: Rosja zamienia się w składowisko odpadów radioaktywnych

Greenpeace: Rosja zamienia się w składowisko odpadów radioaktywnych

Działacze Greenpeace Rosja biją na alarm. Kraj zamienia się w składowisko odpadów radioaktywnych. Zdaniem ekologów, od lat 90-tych na terytorium Rosji trafiło ponad 100 tysięcy ton zużytego uranu.

 Jak podał portal Infox.ru, rosyjscy ekolodzy wyśledzili nową partię odpadów radioaktywnych transportowaną do ich kraju. Działacze zamieścili w Internecie zdjęcia i filmy ze statku „Michaił Dudin”, na pokładzie którego znajduje się 600 ton odpadów radioaktywnych. Ekolodzy poinformowali, że śmiercionośny transport wysłany został z Amsterdamu przez Petersburg do Nowouralska.

Według działaczy, odpady trafiły do Holandii drogą kolejową w nocy 20 listopada. W Amsterdamie ładunek został przeniesiony na statek zarejestrowany w Panamie. 40 kontenerów przymocowano do pokładu tylko wzmocnionymi pasami, co nie wystarcza do transportu towarów niebezpiecznych. Kolejne 40 załadowano pod pokład.

Od lat 90-tychosji trafiło ponad 100 tysięcy ton zużytego uranu. Zdaniem Greenpeace Rosja, całkowity wolumen dostaw zużytego uranu do Federacji Rosyjskiej może osiągnąć nawet 1 milion ton. W dodatku, powołując się na doniesienia "Rostechnadzora" (instytucja nadzorująca m.in. składowiska materiałów niebezpiecznych), Greenpeace przypomniał o ryzyku obniżenia ciśnienia w pojemnikach z heksafluorkiem uranu składowanych na wolnym powietrzu w Angarsku, Sewersku, Nowouralsku i Zelenogorsku.

Opr. R. Jórczak

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie