"Ciepły człowiek" w Austrii. Pierwsza od ponad 3 lat wizyta w kraju UE

"Ciepły człowiek" w Austrii. Pierwsza od ponad 3 lat wizyta w kraju UE

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko we wtorek 12 listopada podczas wizyty w Austrii zapewniał, że jego odizolowany kraj przestrzega praw człowieka. Łukaszenko szuka bliższych związków z Unią Europejską w obliczu napięć z Rosją.

Podczas swojej pierwszej od ponad trzech lat podróży do państwa członkowskiego Unii Europejskiej Łukaszenko spotkał się z austriackim prezydentem Aleksandrem Van der Bellenem. W marcu odwiedził Białoruś były kanclerz Austrii Sebastian Kurz.

W ostatnich latach w obliczu zacieśniania więzi między Moskwą a Mińskiem, wielu polityków europejskich szukało sposobu na budowanie nowych relacji z Białorusią. Próbował także były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który po wizycie w Mińsku określił Łukaszenkę mianem "ciepłego człowieka".

Białoruski prezydent powiedział w Wiedniu, że jego kraj jest "wciśnięty jak w szczypce" pomiędzy Wschód i Zachód. "Mimo tego radzimy sobie bardzo dobrze" - dodał. Pytany o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi odparł, że w jego kraju "można odpocząć w pokoju i bezpieczeństwie".

Łukaszenko zapewniał, że Białoruś aktywnie współpracuje z UE w ramach licznych programów w zakresie ochrony środowiska, efektywności energetycznej, poprawy stanu granic, regulacji migracji i dobrego zarządzania. "W tym roku Białoruś i Unia Europejska zatwierdziły projekty umów o ułatwieniach wizowych i readmisji. Mamy nadzieję, że podpiszemy je w niedalekiej przyszłości" - przekonywał prezydent Białorusi.

Prezydent Van der Bellen stwierdził natomiast, że obaj przywódcy omawiali wiele kwestii, w tym kryzys na Ukrainie. Poza tym Austria zasugerowała również, by Białoruś, jedyny kraj europejski, który nadal stosuje karę śmierci, wprowadził przynajmniej moratorium na jej wykonywanie.

powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie