Turcja z naruszeniem rezolucji ONZ chce otworzyć plażę w Mieście Duchów
Warosia - Miasto Duchów. Opuszczona przez mieszkańców w 1974 roku dzielnica Famagusty na Cyprze, do tej pory pozostawała "ziemią niczyją" i strefą buforową ONZ na granicy Cypru i Cypru Północnego. Teraz Turcja zamierza na nowo uruchomić ten śródziemnomorski ośrodek turystyczny, co spotyka się z gwałtowną reakcją społeczności międzynarodowej.
Na początku lat 70-tych Warosia była jednym z największych kurortów nad Morzem Śródziemnym. Na wakacje do tego 40-tysięcznego miasta przyjeżdżały Elizabeth Taylor i Brigitte Bardot. Okres świetności skończył się w 1974 roku wraz z turecką inwazją na Cypr, która była odpowiedzią na przygotowany przez Greków cypryjskich, popieranych przez Ateny, nieudany zamach stanu w celu przyłączenia wyspy do Grecji.
Po inwazji północna część Cypru została oddzielona od południowej 180-kilometrową strefę buforowa, która jest kontrolowana przez siły pokojowe ONZ. W tej strefie znajduje się też Warosia.
Władze północnego Cypru i Turcji ponowne otwarcie kurortu planowały od kilku miesięcy. Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego Ersin Tatar i wiceprezydent Turcji Fuat Oktay w sierpniu przyznali, że mają nadzieję na to, że po zakończeniu pandemii Covid-19 Warosia zostanie otwarta. Zapowiedziano nawet jej odbudowę.
Przypomnijmy, że tureckie decyzje zapadają na kilka dni przed wyborami w uznawanej jedynie przez Ankarę - Tureckiej Republice Cypru Północnego, a w tle mamy jeszcze konflikt między Turcją a Grecją i Cyprem o dostęp do złóż surowców energetycznych we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Prezydent Cypru Nicos Anastasiades nazwał otwarcie plaż w dzielnicy Famagusty "rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ". W podobnym tonie wypowiedział się szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Otwarcie tego obszaru, który jest obszarem zamkniętym zgodnie z porozumieniami o zawieszeniu broni pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest poważnym naruszeniem tego porozumienia - powiedział Borrell w Parlamencie Europejskim i dodał, że tureckie działania utrudnią osiągnięcie porozumienia w sprawie sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Z kolei Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł Turcję przed "jednostronnymi działaniami", które mogłyby zwiększyć napięcia i osłabić szanse na wznowienie rozmów pokojowych.
- Opublikowane w dziale Europa