piątek, 09 październik 2020

Grupa radykalnych zwolenników Trumpa chciała porwać i zamordować gubernator stanu Michigan

Takie rzeczy to tylko w Ameryce. Grupa radykalnych bojowników zamierzała porwać i zamordować Gretchen Whitmer, demokratyczną gubernator stanu Michigan. Mieli jej za złe, że walcząc z pandemią koronawirusa, zamknęła im siłownie. Cała operacja miała zostać przeprowadzona jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 3 listopada.

Według śledczych z FBI, na których powołuje się BuzzFeedNews, spisek urodził się na spotkaniu, które odbyło się w małym miasteczku Ohio pod Cleveland na początku czerwca tego roku, gdzie 14 osób z całego kraju zebrało się w celu omówienia obalenia rządów stanowych w Michigan, które ich zdaniem naruszały konstytucję.

Jednym z nich był Adam Fox, 37-letni sprzedawca odkurzaczy z Grand Rapids w stanie Michigan, który uważał, że gubernator Michigan Gretchen Whitmer, jest "tyranem i suką", bo poleciła zamknąć siłownie w celu ochrony mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

Członkowie grupy, którzy wcześniej komunikowali się za pośrednictwem mediów społecznościowych, doszli do wniosku, że muszą pozyskać do spisku więcej osób. Fox zaoferował, że skontaktuje się z grupą ekstremistów ze swojego stanu, znanych jako Strażnicy Wolverine, których członkowie już wcześniej planowali zabijać funkcjonariuszy policji.

Jak ustaliło FBI, w ciągu kilku miesięcy Fox i co najmniej 13 innych osób stworzyło plan porwania Whitmer i "postawienia jej przed sądem za zdradę". Przygotowując się do akcji, w sierpniu i wrześniu spiskowcy dwukrotnie udali się pod dom gubernator. W planach mieli wysadzenie mostu oraz detonowanie ładunków, by przeszkodzić służbom bezpieczeństwa w próbie odbicia Whitmer. Ostatnie ćwiczenia planowali na koniec października.

Cały plan upadł w minioną środę 7 października, kiedy FBI, współpracując z policją stanu Michigan, aresztowało spiskowców i oskarżyło ich o planowanie porwania, nielegalne posiadanie broni, działanie w gangu oraz o terroryzm.

Według raportu Instytutu Dialogu Strategicznego, organizacji zajmującej się śledzeniem ekstremizmu i dezinformacji, bojownicy do zaplanowania domniemanego porwania wykorzystali Facebooka .

Wśród 14 zatrzymanych mężczyzn oskarżonych o przestępstwa stanowe i federalne znaleźli się m.in.: Barry Croft, 44-letni mieszkaniec Delaware, który jest właścicielem firmy przewozowej, Timothy Garbin, 24-letni rybak z Michigan, Kaleb Franks, 26-latek pracujący w klinice w Waterford, w stanie Michigan, Brandon Caserta, 32-letni mechanik rowerowy i menedżer w Domino's Pizza. 

Amerykańskie media zwracają uwagę, że miesiącami wszyscy zatrzymani bezkarnie propagowali przemoc w mediach społecznościowych. Wspomniany już Adam Fox, na Twitterze często używał języka, który sugerował możliwą przemoc. Do spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i lidera mniejszości domokratycznej w Senacie Chucka Schumera, pisał 29 maja 2018 r.: "przyjdziemy po ciebie" i "idziemy po was wszystkich". Demonstrował również swoje poparcie dla prezydenta Donalda Trumpa, pisząc na Twitterze w maju 2018 r., że "Trump jest zwycięzcą, a USA nadal będą wygrywać pod prawdziwym przywództwem!".

Fox nienawidzi Demokratów, których określa jako zdrajców, przestępców, i zapowiadał, że przyjdzie dzień, w którym zapłacą za swoje zbrodnie przeciwko krajowi. "Kiedy twoja partia rozpoczyna wojnę, wszyscy zapłacicie!!!!!" napisał na Twitterze do senator Elizabeth Warren w 2018 roku.

Na trop grupy FBI wpadło dzięki informatorowi, który funkcjonował na zamkniętym forum internetowym, na którym Fox i członkowie jego grupy umawiali się na wspólne "ćwiczenia terenowe" przed planowaną akcją porwania gubernator Michigan.

  • Opublikowane w dziale Świat
Czytaj więcej...

Turcja z naruszeniem rezolucji ONZ chce otworzyć plażę w Mieście Duchów

Warosia - Miasto Duchów. Opuszczona przez mieszkańców w 1974 roku dzielnica Famagusty na Cyprze, do tej pory pozostawała "ziemią niczyją" i strefą buforową ONZ na granicy Cypru i Cypru Północnego. Teraz Turcja zamierza na nowo uruchomić ten śródziemnomorski ośrodek turystyczny, co spotyka się z gwałtowną reakcją społeczności międzynarodowej.

Na początku lat 70-tych Warosia była jednym z największych kurortów nad Morzem Śródziemnym. Na wakacje do tego 40-tysięcznego miasta przyjeżdżały Elizabeth Taylor i Brigitte Bardot. Okres świetności skończył się w 1974 roku wraz z turecką inwazją na Cypr, która była odpowiedzią na przygotowany przez Greków cypryjskich, popieranych przez Ateny, nieudany zamach stanu w celu przyłączenia wyspy do Grecji.

Po inwazji północna część Cypru została oddzielona od południowej 180-kilometrową strefę buforowa, która jest kontrolowana przez siły pokojowe ONZ. W tej strefie znajduje się też Warosia.

Władze północnego Cypru i Turcji ponowne otwarcie kurortu planowały od kilku miesięcy. Premier Tureckiej Republiki Cypru Północnego Ersin Tatar i wiceprezydent Turcji Fuat Oktay w sierpniu przyznali, że mają nadzieję na to, że po zakończeniu pandemii Covid-19 Warosia zostanie otwarta. Zapowiedziano nawet jej odbudowę. 

Przypomnijmy, że tureckie decyzje zapadają na kilka dni przed wyborami w uznawanej jedynie przez Ankarę - Tureckiej Republice Cypru Północnego, a w tle mamy jeszcze konflikt między Turcją a Grecją i Cyprem o dostęp do złóż surowców energetycznych we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Prezydent Cypru Nicos Anastasiades nazwał otwarcie plaż w dzielnicy Famagusty "rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ". W podobnym tonie wypowiedział się szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Otwarcie tego obszaru, który jest obszarem zamkniętym zgodnie z porozumieniami o zawieszeniu broni pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest poważnym naruszeniem tego porozumienia - powiedział Borrell w Parlamencie Europejskim i dodał, że tureckie działania utrudnią osiągnięcie porozumienia w sprawie sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Z kolei Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł Turcję przed "jednostronnymi działaniami", które mogłyby zwiększyć napięcia i osłabić szanse na wznowienie rozmów pokojowych. 

  • Opublikowane w dziale Europa
Czytaj więcej...

Rezolucja RB ONZ nr 550 w sprawie plaży Varosha na Cyprze

Rezolucja 550 (1984) z dnia 11 maja 1984 r

Rada Bezpieczeństwa,

Rozważywszy sytuację na Cyprze na wniosek Rządu Republiki Cypryjskiej,
Po wysłuchaniu oświadczenia Prezydenta Republiki Cypryjskiej,
Biorąc pod uwagę sprawozdanie Sekretarza Generalnego,
Przywołując jego rezolucje 365 (1974). 367 (1975), 541 (1983) i 544 (1983),
Głęboko ubolewając z powodu niewykonania tych rezolucji, w szczególności rezolucji 541 (1983),
Poważnie zaniepokojona dalszymi aktami secesjonizmu w okupowanej części Republiki Cypryjskiej
naruszeniem rezolucji 541 (1983), a mianowicie rzekomą wymianą ambasadorów między Turcją a bezprawną „Turecką Republiką Cypru Północnego” i planowanym przeprowadzeniem „referendum konstytucyjnego” oraz „wyborów”, a także innymi działaniami lub groźbami działań zmierzającymi do dalszego utrwalenia rzekomego
niepodległego państwa i podziału Cypru,
Głęboko zaniepokojona niedawnymi zagrożeniami osiedlenia się w Varosha przez ludzi innych niż jej mieszkańcy,
Potwierdzając swoje stałe poparcie dla Sił Pokojowych ONZ na Cyprze,


1. Potwierdza swoją rezolucję 541 (1983) i wzywa do jej pilnego i skutecznego wdrożenia;
2. Potępia wszelkie działania secesjonistyczne, w tym rzekomą wymianę ambasadorów między Turcją a przywódcami Turków cypryjskich, uznaje je za nielegalne i nieważne i wzywa do ich natychmiastowego wycofania;
3. Ponawia wezwanie do wszystkich państw, aby nie uznawały rzekomego państwa „Tureckiej Republiki Północnego Cypru” utworzonej przez akty secesjonistyczne i apeluje do nich, aby nie ułatwiały ani nie pomagały w żaden sposób wyżej wymienionemu bytowi secesyjnemu;
4. Wzywa wszystkie państwa do poszanowania suwerenności, niezależności, integralności terytorialnej, jedności i niepodzielności Republiki Cypryjskiej;
5. Uważa próby zasiedlenia jakiejkolwiek części Varosha przez osoby inne niż jej mieszkańcy za niedopuszczalne i wzywa do przekazania tego obszaru administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych;
6. Rozważa wszelkie próby ingerencji w status lub rozmieszczenie sił pokojowych ONZ na Cyprze za sprzeciwiające się rezolucjom Organizacji Narodów Zjednoczonych;
7. Zwraca się do Sekretarza Generalnego o wspieranie pilnego wykonania rezolucji Rady Bezpieczeństwa 541 (1983);
8. Potwierdza mandat dobrych usług udzielony Sekretarzowi Generalnemu i zwraca się do niego o podjęcie nowych wysiłków w celu osiągnięcia całościowego rozwiązania problemu cypryjskiego zgodnie z zasadami Karty Stanów Zjednoczonych i postanowieniami dotyczącymi takiego rozstrzygnięcia określonego w odpowiednich rezolucjach Narodów Zjednoczonych, w tym rezolucji 541 (1983) i niniejszej rezolucji;
9. Wzywa wszystkie strony do współpracy z Sekretarzem Generalnym w jego misji dobrych usług;
10. Decyduje o dalszym opanowaniu sytuacji, aby w razie potrzeby podjąć pilne i odpowiednie środki w sprawie niewykonania rezolucji 541 (1983) i niniejszej rezolucji;
11. Zwraca się do Sekretarza Generalnego o popieranie wdrażania niniejszej rezolucji i o złożenie sprawozdania w tej sprawie Radzie Bezpieczeństwa, jak wymagają tego wydarzenia.

Przyjęto na 2539. posiedzeniu 13 głosami za, 1 przeciw (Pakistan), 1 wstrzymujacy się od głosu (Stany Zjednoczone)

  • Opublikowane w dziale Dokumenty
Czytaj więcej...
Subscribe to this RSS feed

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie