Tłumaczka wojsk USA w Iraku szpiegowała dla Hezbollahu

Tłumaczka wojsk USA w Iraku szpiegowała dla Hezbollahu
Mariam Taha Thompson z Minnesoty, która pracowała jako tłumaczka dla wojsk USA w Iraku, została w środę (4 marca) oskarżona o dostarczanie tajnych informacji wspieranej przez Iran grupie milicji. Jak informuje The New York Times, ujawniła ona Libańczykowi mającemu powiązania z Hezbollahem nazwiska informatorów oraz szczegóły dotyczące informacji, które przekazali oni Stanom Zjednoczonym.
 
Amerykańskie organy ścigania są przekonane, że Thompson zagroziła życiu zarówno źródeł, jak i personelu wojskowego. Urzędnicy sugerowali, że potencjalna utrata informacji niejawnych była poważna. "Jeśli to prawda, to takie zachowanie jest hańbą, szczególnie dla kogoś, kto służy jako wykonawca w armii Stanów Zjednoczonych", stwierdził w oświadczeniu John C. Demers, asystent prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego. "Ta zdrada kraju i kolegów zostanie ukarana."

W rozmowach z FBI Thompson przyznała śledczym, że dzieliła się informacjami niejawnymi z urzędnikiem libańskim. W Iraku mieszkała w Erbilu i pracowała na umowę jako tłumacz. W związku z tym, że w ostatnich dniach grudnia minionego roku wzrosło napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, śledczy odkryli, że aktywność pani Thompson się zwiększyła. Przez następne sześć tygodni miała dostęp do tajnych akt rządowych, które zawierały prawdziwe nazwiska i fotografie amerykańskich źródeł wywiadowczych a także do ich informacji - pisze The New York Times. 
 
Szpiegostwo Thompson zostało odkryte 30 grudnia, kilka dni po amerykańskich nalotach na irackie ramię Hezbollahu i na krótko przed zabójstwem gen. dyw. Qassima Suleimaniego z Iranu w ataku dronów z 3 stycznia. 
 
Podejrzenia o wycieki tajnych informacji pojawiły się w momencie, kiedy irańskie siły zbrojne i powiązane z nimi grupy, takie jak Hezbollah w Libanie, szukały sposobów na odwet za zabicie generała Suleimaniego, architekta niemal każdej znaczącej operacji irańskiego wywiadu i sił zbrojnych w ciągu ostatnich dwóch dekad.
 
Śledczy przeszukali 19 lutego mieszkanie Thompson i odkryli pod jej materacem odręczną notatkę z nazwiskami informatorów. Notatka ta, napisana po arabsku, zawierała również ostrzeżenie dla "celu wojskowego związanego z Hezbollahem", którego prokuratorzy nie ujawnili, oraz prośbę o monitorowanie telefonów informatorów.
 
Amerykańskie wojsko podjęło kroki w celu ochrony informatorów, których tożsamość ujawniła Thompson. Do tej pory jednak nie jest jasne, dlaczego dane identyfikacyjne informatorów były dostępne dla tłumaczki. Jak zauważa The New York Times rodzi to pytania, czy wojsko podjęło odpowiednie kroki w celu ochrony źródeł, które ryzykowały życiem, aby pracować dla Stanów Zjednoczonych.

Byli funkcjonariusze organów ścigania i wywiadu wyrazili zdziwienie łatwością, z jaką Thompson zdołała zebrać szczegóły dotyczące informatorów, zauważając, że FBI i CIA. niezwykle utrudniają dostęp do takich informacji o swoich własnych źródłach.
 
 
Ostatnio edytowane środa, 04 marzec 2020 22:14
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie