Jak to możliwe, że amerykański hodowca rybek dostaje polską koncesję na handel bronią?

Jak to możliwe, że amerykański hodowca rybek dostaje polską koncesję na handel bronią?

Stanley Kozlowski, Amerykanin polskiego pochodzenia, którego firma pośredniczyła w zakończonej skandalem korupcyjnym próbie sprzedaży do Kenii polskich dronów oraz sprzętu wojskowego o wartości 400 mln USD - zdaniem kenijskich mediów - w USA zajmuje się hodowlą rybek oraz ekologicznych warzyw. W Polsce przejął spółkę Howell Investments i błyskawicznie uzyskał koncesję na obrót specjalny sprzętem wojskowym, która została wydana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak donoszą kenijskie media, Kozlowski kilka lat temu współpracował z kenijskim hrabstwem Nyer nad projektami dotyczącymi rolnictwa. Tymczasem dzisiaj jego firma Eco Advanced Technologies jest na czołówkach wszystkich gazet w Kenii za sprawą skandalu związanego z oszustwem dotyczącym zakupu przez Kenię specjalistycznego sprzętu wojskowego oraz dronów z Polski. 

O sprawie szczegółowo informowaliśmy w artykułach: Wiceprezydent Kenii zamieszany w skandal związany z dostawą polskich dronów, oraz w dzisiejszym materiale Kenijczyk przebrany za generała testował polski sprzęt wojskowy.

Kenijskie media dowodzą, że 55-letni Kozlowski nie był w stanie ani zorganizować, ani też przeprowadzić kontraktu o takiej wartości. Nie tylko z uwagi na doświadczenie w branży handlu bronią, którego właściwie nie posiadał, ale także z uwagi na jego dotychczasowe biznesowe obszary zainteresowania, które koncentrowały się wokół rolnictwa, upraw ekologicznych warzyw i hodowli rybek.

Tymczasem w cudowny sposób jego polska firma Howells Investments sp. z o.o. w trybie ekspresowym dostaje koncesję z polskiego MSWiA. I natychmiast przystępuje do pierwszego interesu w życiu, w tej branży, o wartości 400 milionów dolarów. Większość posiadaczy koncesji z MSWiA obok takich interesów, nawet po latach działalności, nie przechodziła.

Dzisiaj kenijskie media odnalazły osoby z władz hrabstwa Nyer, które przed laty miały kontakt ze Stanem Kozlowskim. Jeden z byłych szefów hrabstwa David Mugo i były dyrektor do spraw handlowych tej jednostki administracyjnej Stan Miano, odwiedzili firmę Kozlowskiego. Mugo, obecnie sędzia, powiedział, że był na ślubie siostrzenicy, kiedy Miano powiadomił go, że jest w gospodarstwie Eco Advanced Technologies. Zaprosili mnie, abym zobaczył ich akwakulturę, która w zasadzie była szklarnią, w której hodowano ryby i uprawiano warzywa. Wszystko w tym samym gospodarstwie. Poszliśmy więc zobaczyć. I tyle. Nie było żadnych konsekwencji tej wizyty - powiedział Mugo.

Tymczasem wiceprezydent Kenii William Ruto domaga się od szefa kenijskiej policji energicznego śledztwa w sprawie spółki Eco Advanced Technologies. W liście do Generalnego Inspektora Policji biuro wiceprezydenta domaga się "przyspieszenia dochodzenia w sprawie roli byłego sekretarza stanu ministerstwa sportu Rashida Echesy oraz ustaleniu jego udziału w fałszywej transakcji na zakup broni wojskowej o wartości 39 miliardów szylingów kenijskich".

W swoim liście, administracja wiceprezydenta Ruto prosi policję o ustalenie, kto uzyskał dostęp do biura wiceprezydenta Kenii oraz o dane w jaki sposób policjanci je zabezpieczyli.

W jaki sposób Echesa w towarzystwie innych osób, w tym cudzoziemców, uzyskał dostęp do biura wiceprezydenta? Ile osób wchodziło do poczekalni i którzy funkcjonariusze ochrony to ułatwiali? - pyta administracja wiceprezydenta Kenii.

Wiceprezydent Kenii oczekuje też, że policja ustali tożsamość osób, z którymi Richard Echesa przebywał w salach recepcyjnych biura wiceprezydenta, ich misję w Kenii, ich status imigracyjny oraz cel ich wizyty a także, że poda dane dotyczące tego, czy nie są to osoby wcześniej karane. 

Poniżej fotokopia pisma administracji wiceprezydenta Kenii do Generalnego Inspektora Policji w tym kraju.

Materiał kenijskiej stacji telewizyjnej NTV poświęcony sprawie rzekomych dostaw polskiego sprzętu wojskowego do Kenii i roli w tym procederze Rashida Echesy

 

Ostatnio edytowane czwartek, 20 luty 2020 19:06
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie