Co roku tysiące brytyjskich dzieci uczy się w ekstremistycznych szkołach w Pakistanie

Co roku tysiące brytyjskich dzieci uczy się w ekstremistycznych szkołach w Pakistanie
W tajnym raporcie przygotowanym przez brytyjskie służby, który przytacza Daily Mail, znalazło się ostrzeżenie, że co roku ponad 3.000 brytyjskich dzieci jest zabieranych do Pakistanu i zapisywanych tam do ekstremistycznych szkół letnich.
 
W raporcie mówi się, że dzieci te przechodzą letnie kursy w madrasach, gdzie uczą się "uwielbianej wersji dżihadu". Madrasy to teologiczne szkoły muzułmańskie, których funkcja w świecie islamu polega na nauczaniu religii i wykładaniu jego zasad. Jest to o tyle niepokojące, że takie kursy w pakistańskich madrasach ukończyli między innymi Mohammad Sidique Khan i Shehzad Tanweer, sprawcy zamachów z 7 lipca 2005 roku w Londynie. Zamach bombowy na trzy pociągi metra i autobus w centrum brytyjskiej stolicy przyniósł wtedy 56 ofiar śmiertelnych i ponad 700 rannych.
 
Brytyjskie służby alarmują, że niektórzy pakistańscy rodzice zabierają swoje dzieci do Pakistanu podczas wakacji letnich pod pretekstem odwiedzin u rodziny. W rzeczywistości zapisują je na lekcje w jednaj z 20.000 pakistańskich madras.
 
Raport mówi nawet o tym, że niektóre z tych medres otrzymują fundusze zebrane w Wielkiej Brytanii i że brytyjscy imamowie są właścicielami niektórych szkół w Pakistanie.
 
Daily Mail przytacza wypowiedź jednego z szefów madrasy, który przekonuje, że problem ma "charakter językowy" i zaprzecza jakiemukolwiek nauczaniu i szkoleniu ekstremistów w tych ośrodkach. Jak powiedział brytyjskiemu dziennikowi "Talibowie to termin używany w odniesieniu do studentów, więc wszystkich studentów nazywamy talibami. A jeśli niektórzy z nich stają się agresywni lub ekstremistyczni, to co możemy zrobić? Nie mamy z tym nic wspólnego".
 
jn
 
Ostatnio edytowane czwartek, 13 luty 2020 09:53
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie