Oto F-35. Niecelne działko w pękającej obudowie i ponad 870 błędów w oprogramowaniu

Oto F-35. Niecelne działko w pękającej obudowie i ponad 870 błędów w oprogramowaniu
Najkosztowniejszy amerykański samolot, czyli odrzutowiec F-35 Lockheeda Martina, ma ponad 870 problemów z oprogramowaniem. Ale to jeszcze nic. Z raportu przygotowanego przez Roberta Behlera, dyrektora ds. testów operacyjnych i oceny Departamentu Obrony, do którego dotarli dziennikarze Bloomberga, wynika, że nowa, czterolufowa wersja działka GAU-12/U oznaczona symbolem GAU-22/A ma "nieakceptowalną" celność w trafieniach w cele naziemne i jest zamontowana w obudowie, która pęka.
 
To dosyć poważne problemy jak na projekt, na który dotychczas wydano ponad 428 miliardów dolarów. I dotyczą one wersji F-35A, która ma działko GAU-22/A montowane w obudowie. Problem nie dotyczy wersji F-35B STOVL, czyli samolotów Piechoty Morskiej USA i marynarki brytyjskiej, oraz F-35C marynarki USA, bo te mają działka w gondolach podwieszonych centralnie pod kadłubem. 
 
Raport Behlera mówi także o 13 innych problemach o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i zdolności bojowych F-35. Poza tym liczba wad i błędów w oprogramowaniu wyniosła 873 według stanu na listopad 2019 roku. We wrześniu 2018 raport mówił o 917. Przez rok Lockheed Martin uporał się więc z 44 poważnymi błędami oprogramowania.

W raporcie stwierdzono wprost, że "mimo tego, iż biuro programowe pracuje nad usunięciem błędów, to wciąż dokonują nowych odkryć, które powodują jedynie niewielki spadek ogólnej liczby błędów" i pozostawiają "wiele znaczących" do rozwiązania.
 
F-35 nie jest też do końca przetestowany. Pomimo niekompletnych testów i nieusuniętych wad F-35 w dalszym ciągu przyciąga nowych klientów, takich jak Polska i Singapur. Największym klientem zagranicznym jest Japonia, a następnie Australia i Wielka Brytania - pisze Bloomberg.
 
jn
Ostatnio edytowane czwartek, 30 styczeń 2020 19:24
powrót do początku

Parlament Europejski

Grupy parlamentarne

Komisja Europejska

Rada Europejska

Europosłowie